0242 237 50 75

8 Mart Resmi Tatil Olsun

images_duyuru_8mart-2015

 8 Mart’ın ülkemizde de tüm kadınlar için ‘’ Resmi Tatil ‘’ olarak ilan edilsin

 

Değerli meslektaşımız

8 Mart’ın ülkemizde de tüm kadınlar için ‘’ Resmi Tatil ‘’ olarak ilan edilmesini talep edilmesi talebi ile aşağıdaki dilekçeyi faks ve e-posta ile göndermeniz bu konudaki çalışmayı güçlendirecektir.

Saygılarımızla

Antalya Tabip Odası
Yönetim Kurulu

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Telefon : 0.312.2966000
Fax :0312.2961860
e-posta :ozelkalem@ailevecalisma.gov.tr

AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’ NA;

KADINLARIN ULUSLARARASI BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ 8 MART RESMİ TATİL OLMALIDIR !

8 Mart, takvimsel bir günün anmasından öte kadınların binlerce yıllık erkek egemen sisteme karşı tarihsel birçok mücadeleden geçerek kazanılan bir gündür.

Takvimler 8 Mart 1857 tarihini gösterirken New York’ ta tekstil sektöründe çalışan 40.000 dokuma işçisi kadın düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı greve gitmiştir. Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak can vermiştir. 8 Mart yanarak can veren tekstil işçisi kadınların mücadelesine ve hatırasına sahip çıkmanın bir göstergesi olarak 1910 yılında II. Enternasyonal Kadın konferansında, 17 Mart 1970 yılında ise BirleşmişMilletler tarafından ‘ Dünya Kadınlar Günü’ olarak ilan edilmiştir.

Ülkemizde ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlayan 8 Mart bugün de dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’ de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sorunlara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve sömürüye karşı bir araya geldikleri gün olmaya devam etmektedir. Çünkü aradan geçen 162 yıla rağmen kadınlar hala güvencesiz, esnek, düşük ücretle, kölece koşullarda kayıt dışı çalışmakta, her türlü şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmakta ve her gün en az beş kadın katledilmektedir.

Eşitsizliklere, ayrımcılığa ve sömürüye karşı mücadelenin simgesi olan 8 Mart aralarında Çin, Rusya, İtalya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan’ın da bulunduğu 33 ülkede ‘’8 Mart’’ ülkenin genel tatil günlerinde biri olarak kabul edilmektedir.

ATO Kadın Hekimler olarak kadınların uğradıkları eşitsizlik, ayrımcılık ve sömürüye karşı seslerini daha fazla yükseltebilmeleri, taleplerini dillendirmeleri önündeki engellerin kaldırılması için 8 Mart’ ın ülkemizde de tüm kadınlar için ‘’ Resmi Tatil ‘’ olarak ilan edilmesini talep ediyoruz.

8 Mart’ ta bu haklı talebimizin karşılık bulmasını istiyoruz.

Tarih
Dr . . . . … … …..