0242 237 50 75

Çalışma hayatında da her şey normalmiş gibi hareket edilemez

Çalışma hayatında da her şey normalmiş gibi hareket edilemez

COVID-19 vakalarındaki artışa rağmen “çalışma hayatı”nın , “her şey normalmiş gibi” devam ettirilmesini eleştiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği (İSİH) Kol Başkanı Dr. Metehan Akbulut alınması gereken önlemlerin sermaye tarafından “maliyet yükü” olarak görülmeye devam ettiğini COVID-19 pozitif olan işçilerin ise işten atılma tehdidi ile ‘’üretimin aksamaması ve müşteri kaybetmemek amacıyla!’’ çoğu yerde zorla çalıştırıldıklarını söyledi.

Günlük vaka sayılarının 50 binlerin üzerine çıkması, ölüm sayılarının artmaya devam etmesine rağmen HES kodu uygulamasına geçilmemesini, işyerlerinde maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulmamasının COVID-19’un yayılmasını artırdığına dikkat çeken Dr. Metehan Akbulut, “Çalışma yaşamında temaslılar, hasta olanlar karantinaya alınmalı. Yıllık izin almaya ve çalıştırmaya zorlanmamalı. COVID-19 için işçi sağlığı ve güvenliği için gerekli tüm tedbirleri derhal alınmalı ve denetimler de artırılmalıdır” dedi.

Bakanlıklar sessiz
İşçi sağlığı ve güvenliğini tehdit eden bu durum karşısında görevleri arasında çalışma hayatında çalışanları koruyucu ve destekleyici tedbirler almak olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının sessizliğini korumaya devam ettiğini belirten Dr. Metehan Akbulut Sağlık Bakanlığının ise hastalığın yayılımının önlenmesi gerekli önlemleri almamasını hasta ve temaslı takibi yapmamasını eleştirdi.

Aklın ve bilimin rehberliğinde hareket edilmeli
Bakanlıkları aklın ve bilimin rehberliğinde hareket etmeye çağıran Dr. Metehan Akbulut, “COVID-19 pozitif ve temaslılar işyerlerinden kesinlikle izinli sayılmalı, kronik hastalığı olanlar da işyerlerine gelmemelidir. İşyerlerinde, toplu taşıma ve varsa personel servislerinde, yemekhanelerde maske, mesafe hijyen kuralları uygulanmalıdır” uyarısında bulundu.