0242 237 50 75

Hasta mutlu, Doktor mutlu

Hasta mutlu, Doktor mutlu

Belki döner sermaye almayacağız ama hastanın
Olacak şey değil gibi ama 2- Aralık- 2015 ‘ de oldu.

İzmir’in Alsancak Devlet Hastanesi çalışanları meslek onuruna ve hastasının haklarına sahip çıkmak için unutulan birşeyi tekrar hatırlattı ve uyguladı. Hastasına 10 dk muayene süresi ayırdı. Anemnez aldı, fizik muayene yaptı. Tanı koymak için süre yeterli olunca gereksiz tahilde istenmedi, gereksiz reçetede yazılmadı.

Hasta poliklinikten ayrılırken mutluydu. Hekim ise yıllardan sonra mesleğini yapmanın huzurunu yaşıyordu. Koridorsa sakindi. Kavga yok, bağırma yok, hakaret yok, tehtid yok.

Tabii ki huzursuz olanlarda vardı. Alışık olmayan bazı hastaların ” içerde bu kadar kalınır mı? ” sesleri poliklinikten duyuluyordu. Bir meslektaşımız koridora çıkıp ” 2-3 dakikada muayene olmak isteyenler gelsin, öncelik var demiş. Kimsenin gelmemesi tebessüm ettirici.

3 Aralık günü neden bu uygulamamız birgün ile sınırlı kalsın dedik. Uygulamayı devam ettirmeye karar verdik.

Belki döner sermaye almayacağız ama hastanın yüzündeki minnettarlık duygusu, hekimin mesleğinden aldığı haz buna değer diyoruz.

Biz Alsancak Devlet Hastanesi doktorları el ele verdik, sizde katılın çemberimize. Hastamız için, meslek onurumuz için. Yani geleceğimiz için…

Dr. Emine Yılmaz