0242 237 50 75

Hekime Şiddete Hayır !!

Hekime Şiddete Hayır !!

 Öncelikle meslektaşlarımıza acil şifalar diliyor ve bundan sonraki hukuki

22 Şubat 2017 günü, Antalya Eğitim ve Araştırma hastanesi çıkışında,  Doç Dr. Fevzi YILMAZ saldırıya uğramıştır.          Doktor arkadaşımız,  kafasından ve yüzünden yaralanmıştır.  Geçmiş olsun diyor acil şifalar diliyoruz.  

    Olayı kınıyor ve protesto ediyoruz. ..

Bu konuda Antalya tabip Odasında 24 Şubat 2017 de Antalya Sağlık Platformu olarak düzenlediğimiz basın bildiri metni aşağıdadır.
          Saygılarımızla…

     Antalya Tabip Odası

Değerli basın mensupları ve sayın üyelerimiz;

            Bilindiği üzere son zamanlarda sağlık alanında şiddet olayları katlanarak artmaktadır. Ülkenin her yerinden her gün onlarca şiddet haberi gelmektedir.

         Bunun son halkası,  22 Şubat 2017 tarihinde gerçekleşmiştir.  Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servis şefi olan Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Yılmaz, mesai çıkışında hastanenin hemen karşısında, uzun süre kendisini beklediği görgü şahitlerince ifade edilen kar maskeli iki kişinin saldırısına uğramış, demir çubuklarla ölümüne yol açacak tarzda  ve acımasızca darp edilmiştir.

         Öncelikle meslektaşlarımıza acil şifalar diliyor ve bundan sonraki hukuki süreçlerde tam destek sağlanacağını bildirmek istiyoruz.        

        Saldırganların en kısa sürede yakalanarak hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

        Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik, giderek artan şiddet ile ilgili iktidarın gerekli yasal tedbirleri hızla almaya ve sağlık çalışanlarını aşağılayan, yok sayan beyan ve uygulamalardan vaz geçmeye tekrar davet ediyoruz.

         2003 yılından beri uygulanmakta olan dönüşüm politikası nedeniyle sağlıkta şiddet giderek artmaya başlamıştır.

        Sağlıkta şiddet öylesine dayanılmaz hale gelmiştir ki, artık,    çalışanlar, can güvenliklerinin olmadığının farkında olarak her gün iş yerine gitmekte, endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu bu ortamlarda çalışmaktadırlar  Bu da sonuçta halkın sağlık alımına olumsuz olarak yansımaktadır.

        Bu konuda görev yine sağlık çalışanlarına ve onların örgütlerine düşmektedir.

        Bizler, “Antalya Sağlık Platform”u üyeleri olarak, Antalya’da faaliyet gösteren sağlık örgütlerinin katılımıyla Antalya Tabip Odası öncülüğünde bir aradayız.

        Sağlıkta şiddet başta olmak üzere, sağlık çalışanlarının her sorununda yanlarında olmak, başta hukuki olmak üzere  her türlü desteği vermek, sesini duyurmak, sorunların çözümü için çalışmak için bir aradayız.

        Bugüne kadar Antalya Tabip Odasının  tüm hekimlere yönelik kullandığı şiddet hattı telefon numarası, bundan sonra tüm sağlık çalışanları için “Sağlıkta Şiddet Hattı” olarak kullanılacaktır.

        Sağlıkta ve hayatın her alanında şiddetin olmadığı günler görmek dileğiyle saygılar sunuyoruz..

Antalya Sağlık Platformu

şiddet3