0242 237 50 75

Ölüm Belgesi Doldurma zorunluluğu

images_duyuru_hukuk

Tedavi Yapan Hekim, Ölüm Belgesin
“TEDAVİ YAPAN HEKİM, ÖLÜM BELGESİNİ DOLDURMAK” ZORUNDA DEĞİLDİR.

Değerli Meslektaşımız,
Tarafımızdan açılan dava sonucu; Antalya 3.İdare Mahkemesi, Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliğinin ölüm belgesinin doldurulmasından PRİMER HEKİMİ YANİ HASTAYI TEDAVİ EDEN HEKİMİN sorumlu olduğuna ilişkin yayınladığı iç sirküyü iptal etmiştir.
Antalya 3.İdare Mahkemesi’nin kararı ekte sunulmuştur. Atatürk Devlet Hastanesi, hekimi mesai aramaksızın tedavi ettiği hasta yaşamını kaybettiği anda ölüm belgesini doldurma, imzalama sorumluluğu ve görevi yüklemekteydi .Yani, hekimmesaisi ve nöbetine bakılmaksızın ölüm olayında Hastaneye gelecek ve ölüm muayenesini yapacak ve ölüm raporu verecekti.
İdare Mahkemesi gerekçesini ölüm belgesinin düzenlenmesinde, o anda serviste bulunan, mesaide bulunan görevli hekimle, nöbetçi hekimi kılan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin 82.maddesine dayandırdı. Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği 12 Aralık 2014 günü yayınladığı iç sirküyle, Hastanede görev yapan hekimleri ,hastası yaşamını kaybettiğinde ölüm belgesini de doldurma ve imzalama sorumluluğu yüklemişti.
Saygılarımızla
Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu

MAHKEME KARARINA ULAŞMAK İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ