0242 237 50 75

Şiddetin olmadığı bir gelecek diliyoruz

images_foto2016_siddet-camyuva

Uğradığı şiddetin neden olduğu sağlık sorunları nedeniyle ameliyata alınan meslektaşımıza acil şifalar dileriz.

 Yine Hekime Şiddet!

Bugün sabah saatlerinde Kemer Çamyuva Aile Sağlığı Merkezinde görevli meslektaşımız usulsüz rapor istemini reddettiği gerekçesiyle hastasının saldırısına uğramış, ayak ve bacak kemiklerinde parçalı kırıklara yol açacak tarzda acımasızca darp edilmiştir. Meslektaşımızın Kemer Devlet Hastanesine kaldırıldığı haberinin alınması üzerine Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Kaan Taşer tarafından ziyaret edilmiş ve kendisine her türlü desteğin verileceği belirtilmiştir. Odamız hukuk bürosu tarafından da gerekli iletişim sağlanarak destek verilmiştir.

Uğradığı şiddetin neden olduğu sağlık sorunları nedeniyle ameliyata alınan meslektaşımıza acil şifalar dileriz.

Sağlıkta yaşanan şiddet ikliminin bir an önce son bulması ve konuyla ilgili düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerekliliğine bir kez daha vurgu yapmak için acilen Antalya Tabip Odası ve Aile Hekimleri Derneği ortak bir basın açıklaması yapmıştır. Basın açıklaması ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Aydan İzgi tarafından okunmuştur.

Dr. İzgi basın açıklamasında sağlık alanında şiddetin her geçen gün artmakta olduğunu, üçte biri fiziksel şiddet olmak üzere 24 saatte 31 şiddet olgusuyla karşılaştıklarını belirtmiştir. Sürdürülmekte olan sağlık politikalarının hasta hekim ilişkisini zedelediğini, hekimlerin yaşanan olumsuzlukların tek sorumlusu olarak gösterildiğini ifade eden Dr.İzgi, TTB’nin ısrarla önerdiği “sağlıkta şiddet yasa tasarısının” bir an önce yasallaşması için gerekli girişimlerin başlatılması gerektiğini sözlerine eklemiştir. Sağlıkta şiddetin sona ermesi için verilecek mücadeleyi sonuç alınıncaya kadar sürdüreceklerini de ifade etmiş ve saldırganın en kısa sürede hak ettiği en ağır cezaya çarptırılması için yetkilileri göreve çağırmıştır.

Basın açıklamasında Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Tayyar Asrık ise seçim sürecine giren ülkemiz açısından sağlıkta yaşanan şiddetin seçimlerden önemli olduğunu, siyasilerin şiddetin önlenmesini gündemlerine alması gerektiğini vurgulamıştır. Dr. Asrık kişileri iyileştirme çabasında olan hekimlere aynı kişilerce şiddet uygulanmasını anlamlandıramadıklarını, bunun yanlış politikalar nedeniyle geliştiğini ifade etmiştir.

Basın açıklamasına katılan Akdeniz Üniversitesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Dr.Hasan Hüseyin Avcı ise sağlıkta yaşanan şiddetin siyaset üstü ele alınması gerektiğini belirterek şiddeti kınamış ve meslektaşımıza acil şifalar dilemiştir.

Değerli Basın Mensupları ve Sayın Üyelerimiz;

Son zamanlarda sağlık alanında şiddet olayları her geçen gün katlanarak artmaktadır. Gün geçmiyor ki ülkenin herhangi bir yerinden sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberi gelmesin. Her 24 saatte 31 sağlık çalışanı görevi başında şiddete uğruyor. Bunların üçte biri fiziksel şiddet olgusudur.

Bunun son örneklerinden birisini ne yazık ki 08-06-2018 Cuma/bugün sabah mesaisinde Antalya’da yaşadık. Çamyuva aile sağlığı merkezinde görevli meslektaşımız usulsüz rapor istemini reddettiği gerekçesiyle hastasının saldırısına uğramış, ayak ve bacak kemiklerinde parçalı kırıklara yol açacak tarzda acımasızca darp edilmiştir. Darbenin şiddetiyle bayılan meslektaşımız kendine geldiğinde şahıs sözel şiddete devam etmiştir. Kemer Devlet Hastanesine kaldırılan arkadaşımız bir operasyon geçirmiştir. Süreci yakından takip etmekteyiz.
Öncelikle meslektaşımıza acil şifalar diliyoruz ve bundan sonraki hukuki süreçlerde kendisine tam destek sağlanacağını bildirmek istiyoruz. Saldırganların en kısa sürede hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılması için de yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Adına “sağlıkta dönüşüm” denilen sağlıksız uygulamalar ve yanlış politikalar nedeniyle sağlık alanında yaşanan olumsuzluklar, hekim hasta ilişkisini zedelemekte ve hekimler yaşanan olumsuzlukların tek sorumlusuymuş gibi hastalar ile karşı karşıya getirilmektedirler. Artık hekimler ve sağlık çalışanları can güvenliklerinin olmadığının farkındadır. Bu durum ne yazık ki psikolojik etkilenimleri de beraberinde getirmekte, sağlık çalışanlarında endişelerin artmasına ve çalışma motivasyonunun ciddi boyutta azalmasına neden olmaktadır.

Tüm bunlara karşın yönetenler duymaz, işitmez, görmez tutumlarını ısrarlı bir şekilde sürdürmektedirler. Bu günkü yasal yaptırımlar yeterli olmaktan çok uzaktır. Acilen iktidarlar meslek örgütümüzün ısrarla önerdiği “sağlıkta şiddet yasa tasarısı”nın yasalaşması için gerekli girişimlerde bulunmalıdır. Böylece sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti arttıran unsurlardan birisi, şiddeti uygulayan kişinin cezalandırılmayacağı düşüncesi ortadan kalkacaktır. Aksi takdirde birçok şey için geç kalınacak, sağlıkta güvenli çalışma ortamı yok olacaktır.

Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik, giderek artan şiddet ile ilgili iktidarın gerekli yasal tedbirleri hızla alması gerekliliği yanı sıra, sağlık çalışanlarını aşağılayan, yok sayan beyan ve uygulamalardan da vazgeçmeye, sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Antalya Tabip Odası ve Antalya Aile Hekimleri Derneği olarak şiddet başta olmak üzere, meslektaşlarımızın ve sağlık çalışanlarının her zaman yanlarında olacağımızı, hukuki ve her türlü desteği vereceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Sağlıkta şiddetin sona ermesi için vereceğimiz mücadeleyi sonuç alıncaya kadar sürdürmekte kararlıyız. Herkes için sağlıkta ve yaşamın diğer alanlarında şiddetin olmadığı bir gelecek diliyoruz.

ANTALYA TABİP ODASI
ANTALYA AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ