0242 237 50 75

Antalya Tabip Odası’na “Kurumsal Dayanışma Plaketi” Verildi

WhatsApp Image 2023-10-24 at 17.45.56

Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından aralarında Antalya Tabip Odası’nın da olduğu bazı tabip odalarına Kurumsal Dayanışma Plaketi verildi.

Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından 18-22 Ekim tarihleri arasında Ankara’da  ‘Yıkıntıların arasında Dayanıklılık ve Umut’ temalı 59.Ulusal Psikiyatri Kongresi yapılarak; 6 Şubat 2023 tarihli Maraş-Adıyaman-Hatay merkezli deprem sonrası bölgede işbirliği ve görev yapan kurumlara dayanışma plaketi verildi.  İstanbul, Ankara, İzmir, Hatay, Adıyaman, Maraş Tabip Odaları’nın yanı sıra Antalya Tabip Odası’na da plaket veridi. ATO’nın deprem bölgesine gönüllü hekim gönderilmesi yanı sıra, lojistik ve barınma anlamında destekleri vurgulanarak plakete layık görüldüğü ifade edildi.

Türkiye Psikiyatri Derneği Başkanı Prof.Dr.Ejder Akgün depremin ilk anından itibaren TTB ile yakın bir çalışma içerisinde olduklarını  ve hizmet sunumunda işbirliğinin çok önemli olduğunu ifade etti. Özelikle böyle büyük afetlerde bu kurumların hızlıca sahada görev almalarının dayanıklılık ve ruhsal iyileşme açısından onarıcı bir işlevi olduğunu söyledi. Türkiye’nin olağan ve olağandışı afetlerle sık karşılaştığını, güçlü bir işbirliği ve faaliyet planlanması gerektiğini belirti. TTB’nin birikim ve halk sağlığını önceleyen anlayışının ve sahada en uzak yerlere giderek kamusal sağlığı sunmasının onore edici olduğunu söyledi. Plaket sunumunda TTB adına TTB Genel Sekreteri Prof.Dr. Vedat Bulut Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Kolu’nun yaptığı çalışmalardan bahsetti. Depremin ilk dakikasından itibaren gerek bilimsel notlar ve gerekse sahada yürütülecek çalışmalar için tüm odalarla ortak bir çalışma planlandığını ifade ederek, depremin üstünden 8 ay geçmesine rağmen var olan sorunlar için kamu idaresine görevlerini hatırlattı. Adıyaman Ve Hatay Tabip Odası başkanları depremin ilk gününden itibaren yaşanılan durum ve yürütülen çalışmalardan bahsederek, Türkiye Psikiyatri Derneğine çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler.

Konuşmacılar aynı zamanda deprem zamanı yaşanan acıların yanı sıra son dönem İsrail’in Gazze’deki hastaneyi bombalaması sonrası ortaya çıkan insanlık dramını hatırlattılar. Her iki tarafta yaşanan şiddetin yarattığı insan ölümlerinin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek,  şiddetin acil olarak son bulmasını talep ettiler.

Antalya Tabip Odası adına plaketi Dr. Ulaş Yılmaz aldı. Konuşmasında savaşlar eliyle yaratılan yıkımlar yanı sıra deprem gibi afetlerin de hem ruhsal hem fiziksel olarak yıkımlara yol açtığını söyledi. Böyle zamanlarda sahada olmanın onarıcı ve iyileştirici etkisi olduğunu ifade ederek, kurumsal dayanışmanın önemine dikkat çekti. Antalya Tabip Odası adına Türkiye Psikiyatri Derneği’ne teşekkür ederek başarılı bir kongre geçmesi dileğini paylaştı.