0242 237 50 75

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

WhatsApp Image 2023-10-27 at 11.43.48

Değerli Meslektaşlarımız;

Birinci Dünya Savaşı sonrası her yönüyle tükenmiş, yorulmuş bir halk; parçalanmış bir imparatorluk, emperyalist işgale uğramış Anadolu toprakları ve tüm bu karanlıktan kopuş, kurtuluş, kuruluş, bağımsızlık ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’e varış.

Emperyalizme karşı sürdürülen bağımsızlık savaşının kazanımı ile laik, demokratik Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Ancak ne yazık ki bugün, 29 Ekim 2023, tam 100 yıl sonra, yine karanlığı yaşıyoruz. Demokrasiden, laiklikten, adaletten, eşitlikten uzaklaşmış, emeğin sömürüldüğü, din-mezhep-etnik köken bahaneleriyle emperyalist savaşların ortasında kalmış bir ülke…

Biliyoruz ki; demokratik Cumhuriyet’e, laik-eşit-özgür-barış içerisinde farklılıklarıyla birlikte adil yaşama, bağımsız, savaşsız, sömürüsüz, bilimi rehber edinen, toplum yararına yeniden kuruluş sürecine gereksinimimiz ve bu mücadelede sorumluluklarımız var. 100 yıl öncesi olduğu gibi bugün de hekimler olarak dünün “Yaşasın Hürriyet, Kahrolsun İstibdat” söylemine ve Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkıyoruz, güncel gereksinimler için yeni yüzyılda da yerimizi alıyoruz.

Bugün yaşanan savaş iklimini barışla taçlandırmak için çok daha güçlü, coşkulu bir şekilde Cumhuriyet’i kutlamalı, kazanımlarını korumalı ve onu da aşan perspektife sahip olmalıyız.

Hepimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Tüm meslektaşlarımızı 28 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 13:00’de Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilecek Çelenk Sunma Töreni’ne ve 29 Ekim 2023 Pazar günü saat 18:30’da Konyaaltı Caddesi Varyantlar’dan başlayacak Fener Alayı’na bekliyoruz.

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu