0242 237 50 75

18.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali – GALA

23iff

Değerli Meslektaşlarımız;

  1. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 16 Aralık 2023 tarihinde Konyaaltı Cemevi’nde gerçekleştirilen açılış galası ile başladı. Antalya Tabip Odası ile birlikte KESK Antalya Şubeler Platformu,  DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği ve Antalya Halkevi’nin tertip komitesinde yer aldığı festivalin açılış galasına ilgi yoğun oldu.

Festivalin açış konuşması Tertip Komitesi adına Dr. Ulaş Yılmaz tarafından yapıldı. Açış konuşmasında 16-26 Aralık 2023 tarihlerinde sürecek festivalde 10 gün sanatın konuşulacağı ve tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu belirtildikten sonra “Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin “Kanun Hükmü” filmi nedeniyle tarihinde 2. kez iptal edilmiştir. Devlet/yerel yönetim ve büyük sermaye destekli bu tür etkinliklerin yaratılan korku ikliminde nasıl da kırılgan olduğunu bir kez daha göstermiştir” denildi. Açış konuşması sonrası Tertip Komitesince belirlenen, sansüre karşı verdiği mücadele nedeniyle ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci’ye, evlerinden çıkarılma girişimlerine karşı mücadele başlatan Kızılarık Barınma Platformu’na, kadın mücadelesine verdikleri mücadele nedeniyle Antalya Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu’na ve verdikleri sendikal mücadele nedeniyle Kumluca Belediyesi’nin DİSK Genel İş Sendikası’na üye işçilere teşekkür plaketleri verildi.

Nejla Demirci’ye plaketi Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Cumhur İzgi tarafından verildi. Dr. İzgi “KHK’li bir akademisyen olarak bizim öykümüzü dillendiren, filmi sansüre uğrayan sevgili yönetmen Nejla Demirci’ye plaketini vermek benim için ayrı bir anlam taşıyor” diyerek plaketi takdim etti.

Plaket töreni sonrası festival programında yer alan Navnişan (Adres), Don Don Kurşunu ve Living Wage (Yaşam Ücreti) filmleri gösterildi. Filmlerin ardından Deniz Tanrıverdi ve Hekimhan Hekimoğlu tarafından sunulan müzik dinletisi ile program sona erdi.

Antalya Tabip Odası

Açılış konuşmasının tam metni için tıklayınız.

Açılış konuşmasının videosu için tıklayınız.