0242 237 50 75

Asistan Hekimler Toplantısı

images_img1_23614

Antalya Tabip Odası, Akdeniz

Antalya Tabip Odası, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan Hekimleri ile bir araya geldi.

Tıp Fakültesi Hastanesi B Blok 6. Kat Mor Salon’da öğlen arası gerçekleştirilen buluşma da; Tabip Odası tarafından soğuk sandöviç ve içecek ikramı yapıldı. Daha sonra yapılan sohbette ilk sözü alan Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Egemen Aktaş, asistan hekimlerin birlikte hareket etmesi ve tabip odası çatısında da çalışmalar yürütmesinin önemine vurgu yaptı.

Tabip Odası olarak Antalya’daki tüm hekimlerin ortak hareket edebilmesi için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Dr.Aktaş, asistan hekimlerinin sorunlarıyla da yakından ilgilendiklerini söyledi.

Dr.Aktaş’ın ardından söz alan yan dal asistan hekimlerinden Dr.Koray Yalçın, sorunlarının oldukça çok olduğunu belirterek birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kamuoyu oluşturmak için daha kurumsal yapılanma olması gerektiğinini önemine işaret eden Dr.Yalçın, Antalya Tabip Odası çatısı altında bir komisyon kurmalıyız. Tabip Oda üyesi olsun ya da olmasın bütün asistan hekimleri çalışmalara dahil etmeliyiz.” dedi.

Toplantıda söz alan asistan hekimler ise özetle: En önemli sorunlarının başında uzun çalışma saatleri, nöbet sonrası izin, eğitim geldiğini belirterek , sorunlar karşısında sessiz kalmak yada bireysel çözümlere yönelmek yerine birlikte hareket ederek çözüm yollarının aranması gerektiğinin altını çizdiler.
Yasal haklarını tam olarak bilmediklerini ve bu konuda bilgilendirilmeye ihtiyaçları olduğunu ifade eden hekimler, Antalya Tabip Odası içerisinde kurulacak komisyonda yer alacaklarını belirterek isimlerini yazdırdılar.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Toplantıya çağrı mektubu:

Değerli meslektaşımız,
Öncelikle Antalya Tabip Odası’nın yeni yönetimi olarak sizleri en içten duygularımızla selamlıyoruz. Hekimlik mesleği çok zor günlerden geçmekte. Ne yazık ki gerek manevi gerek maddi olarak yaptığımız işin karşılığını aldığımız söylenemez. Hatta çoğu zaman hiç hak etmediğimiz davranışlarla bile karşı karşıya kalıyoruz.


Hekim camiası içerisinde özellikle asistan hekimlerin şimdiye kadar göz ardı edilmiş birçok sorunu bulunmakta. İlk olarak, asistan hekimlerin belirli bir görev tanımı yok. Çalıştıkları klinikte her türlü angaryayla baş etmek zorunda bırakılıyorlar. Çalışma sürreleri belirsiz. Çok erken saatlerde iş başı yapıp geç saatlere kadar hastanede kaldıkları yetmiyormuş gibi bir de nöbet ertesi çalışmak zorunda bırakılıyorlar. Her fırsatta asistanlığın bir eğitim süreci olduğundan bahsediliyor, ama ne yazık ki birçok klinikte belirli bir eğitim programı uygulanmıyor. Sağlıkta giderek artan şiddet ortamı en fazla asistanları vuruyor.


Bu çağrıyı yaparken amacımız sorunlarınızı sıralamak değil. Bir araya gelip güçlerimizi birleştirdiğimizde sorunlarımızın üstesinden kolayca gelebileceğimize inanıyoruz. Bu amaçla Antalya Tabip Odası çatısı altında bir asistan hekim komisyonu kurmanın hazırlığı içerisindeyiz. Gelin bu komisyonu hep birlikte oluşturalım. Sorularımızı konuşmakla kalmayıp çözüm yolları arayalım. 23.06.2014 tarihinde saat 12.00’de Akdeniz Üniversitesi B Blok 6. Kat Mor Salon’da yapacağımız ilk toplantımıza katılımınız bizi çok sevindirecektir. Birlikte olursak başarabiliriz.


Sevgi ve Saygıyla


Antalya Tabip Odası

Yönetim Kurulu
Not: Toplantı öncesinde salon girişinde yiyecek ve içecek ikramımız olacaktır.