0242 237 50 75

“Bağışıklama Kurslarımız” Başladı!

images_foto2016_sevtap

Antalya Tabip Odası olarak, halk sağlığını koruma ödevimiz kapsamında

İnsanların kitlesel şekilde hastalanmasına hatta ölümlerine neden olan bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında aşılar, geçen yüzyılın en önemli halk sağlığı kazanımıdır ve koruyucu sağlık hizmetleri bağlamında neredeyse birinci basamak sağlık hizmetlerinin simgesi olmuştur. Aşılar, bireysel yararları yanında toplum bağışıklığını ve aşı olanlar sayesinde kırılgan kesimlerin korunmasını da sağlaması açısından çok önemlidir.

Antalya Tabip Odası olarak, halk sağlığını koruma ödevimiz kapsamında daha çok meslektaşımıza ulaşabilmek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz, 1. Basamak Aile Hekimlerine yönelik “Bağışıklama Kursu”nun ilki 6 Kasım 2018 tarihinde Kepez Devlet Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

120 aile hekiminin katıldığı eğitim programı, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Cenker Ateş’in bilgilerin güncellenmesinin önemine değindiği açılış konuşması ile başladı. Daha sonra Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, İl Sağlık Müdürlüğü ile ortak eğitim programı düzenlemenin memnuniyetini belirttiği konuşmasında koruyucu hekimliğin önemine vurgu yaptı.

Antalya Tabip Odası Eğitim Komisyonu ve Onur Kurulu üyesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Dr. Sevtap Velipaşaoğlu’nun interaktif şekilde sürdürdüğü eğitimde bağışıklamada temel ilkeler, rutin ve rutin dışı aşılar, risk grubu aşılar konuları paylaşıldı. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü adına ise Ebe Tülay Ayaz ve Ebe Şükran Yücedal Aklan sahada karşılaşılan aşı uygulama hataları ve mevzuata ilişkin bilgilendirmede bulundular.

Bağışıklama kursu 7 ve 21 Aralık 2018 ve 04 Ocak 2019 tarihlerinde olmak üzere üç kez daha tekrarlanarak merkezde birinci basamakta görev yapan tüm meslektaşlarımıza ulaşılmaya çalışılacaktır.

Tüm gün süren kursa katılan meslektaşlarımız eğitimin niteliğinden ve Antalya Tabip Odası tarafından sağlanan öğle yemeği kumanyaları ve ikramlardan memnuniyetlerini dile getirmişler, böylesi mezuniyet sonrası eğitimlerin devam ettirilmesi isteklerini ve gerekliliğini odamıza iletmişlerdir.