0242 237 50 75

Bir Kadın Grevi: Novamed

images_foto2016_novamed

Prof.Dr. Elif Peştereli ve Prof.Dr.Gülser Kayır’ın açılış konuşmalarıyla başlayan ve çok

 

Antalya Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu ile Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği işbirliğinde düzenlenen, Doç.Dr.Feryal Saygılıgil’in konuşmacı olduğu “Bir Kadın Grevi: Novamed” adlı söyleşi-imza etkinliği 10 Kasım 2018 Cumartesi Günü Saat 14.00’de Antalya Tabip Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Etkinliği düzenleyen kurumlar adına Prof.Dr. Elif Peştereli ve Prof.Dr.Gülser Kayır’ın açılış konuşmalarıyla başlayan ve çok sayıda kadının katıldığı program, Antalya Serbest Bölge’de 26 Eylül 2006’dan 18 Aralık 2007’ye kadar süren Novamed Grevini anlatan “Kadınlar Grevde” filmiyle devam etti. Davetli konuşmacı Feryal.Saygılıgil ve Güliz Sağlam tarafından grev alanında yapılan çekimlerin yer aldığı 25 dakikalık filmde, Novamed işyerinde çalışan grevci kadınların insanlık dışı çalışma koşulları, vardiya sistemi, işyerindeki baskılar, yoğun çalışma rejiminin kadınların bedeni, sağlığı, özel yaşamları ve insan ilişkileri üzerindeki olumsuz etkilerine karşı başlattıkları direniş, kadınların sendikal mücadelesi, dayanışma pratikleri ve grev deneyimleri paylaşıldı.

Film gösterimi sonrasında söz alan Doç.Dr.Feryal Saygılıgil, doktora tez çalışması yaptığı Novamed direnişine ilişkin tanıklıklarını, serbest bölgede çalışma koşullarını, kadın işçi tercihinin temel nedenlerini, emek sömürüsünün boyutlarını (aynı firmanın Fransa’daki fabrikasında 12 € olan ücret Antalya’da 2 €) grevci kadınların direniş sürecinde karşılaştıkları güçlükler ve bunlarla başa çıkma yollarını, ulusal ve uluslar arası kadın dayanışmasının belirleyici önemini dile getirdi. Saygılıgil konuşmasında Novamed Grevi’nin sadece kadınların grevi olarak tarihe geçtiğini, serbest bölgelerin nasıl çalışma ortamları olduğunu tanımamıza yol açtığını, serbest bölgelerde toplu iş sözleşmesiyle sonuçlanan ikinci grev olduğunu ve kadın emek mücadelesinde farklı örgütlenme pratiklerinin (evlerde ailelerle görüşme, sendikal dayanışma, kadın örgütleriyle iletişim ve deneyim paylaşımı vb) geliştirilmesini vurguladı.

Etkinlik, Saygılıgil’in kısa süre önce yayımlanan “Serbest Bölgede Kadın Olmak- Bir Kadın Grevi” adlı kitabını katılımcılar için imzalaması ile sona erdi.