0242 237 50 75

Bu gizlilik neden ?

Bu gizlilik neden ?

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Ertan Yılmaz’ın

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Ertan Yılmaz’ın 15 Ağustos 2014 tarihinde Akdeniz Gerçek Gazetesi’nde Atatürk Devlet Hastanesi’nin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Bölümü’nü Perge Bulvarı’nda akaryakıt istasyonuna bitişik bir kiralık binaya taşıması ile ilgili röportajı yayınlandı

Bu gizlilik neden ?
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin Atatürk Devlet Hastanesi’nin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Bölümü’nü Perge Bulvarı’nda akaryakıt istasyonuna bitişik bir kiralık binaya taşımasına tepkiler büyüyor. Genel Sekreterlik, bilgi vermekten kaçınırken, Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz’da Hastane Başhekimliği’nin olayı geçiştirmeye çalışarak, bilgi vermekten kaçındığını söyledi.
YENİ BİR HASTANE BÖYLE OLMAZ
Prof Dr. Ertan Yılmaz, hastanenin yasalara aykırı olması dışında hasta ve çalışanlarının hayatının tehdit altına bulunduğu bir binaya taşınmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. “Yeni bir hastane bu şekilde olmaz. Bir yerden bozma ruhsat alınmamış, yanı başında bir akaryakıt istasyonunun olması doğru değil” diyen Yılmaz, “Konu hakkında bilgi almak için başvurduğumuz Atatürk Devlet Hastanesi’nden gönderilen yazıda netlik bulunmayışı üzerine Başbakanlık makamına bir yazı yazdık, oradan gelen yanıtta tepkimizde haklı olduğu, başhekimliğin sorularımızı eksik cevaplandırması gerektiği ifade ediliyor” dedi..

Akdeniz GERÇEK’in dünkü ‘ Yasağı takan yok’ başlıklı manşet haberi gündeme bomba gibi düştü. Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nce Atatürk Devlet Hastanesi’nin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Bölümü’nün Perge Bulvarı’nda akaryakıt istasyonuna bitişik kiralık bir binaya taşınması hastalar ve sağlık çalışanları olduğu gibi Antalya Tabip Odası’nı da ayağa kaldırdı. Eski sahibinin daha önce özel hastane açmak için girişimde bulunduğu, ancak akaryakıt istasyonuna komşuluğu nedeniyle ruhsat alamadığı binanın Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nce kiralanması ve buraya Atatürk Devlet Hastanesi’nin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Bölümü’nü taşıması büyük tepki yaratmıştı. 5307 sayılı yasaya göre akaryakıt ve LPG istasyonlarına komşu yerlerde sağlık birimi ve kamu hizmet binası yapılması yasak olmasına rağmen kira bedeli de gizli tutulan bu binanın seçilmesi bazı şüpheleri de beraberinde getirdi..
SORULARIMIZA CEVAP VERMEKLE YÜKÜMLÜSÜNÜZ
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Akdeniz GERÇEK’in sorularını yanıtsız bırakırken, Antalya Tabip Odası’nın da bu ilginç kiralama ile ilgili olarak gerekli bilgi ve belgeye ulaşamadığı bildiriliyor. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, konu ile ilgili olarak Atatürk Devlet Hastanesi’ Başhekimliği’nden bilgi almak için yazı yazdıklarını, Başhekimliği’nin konuyu geçirmeye çalıştığını, net bir bilgi vermekten kaçındıklarını ifade etti. Başhekimlikten doyurucu bir yanıt alamayınca Başbakanlık’a yazı yazdıklarını belirten Ertan Yılmaz, ” ”2 gün öce Başbakanlıktan bilgi isteğimizin kısmen haklı olduğu ve sorularımızın eksiksiz cevaplanması gerektiğine ilişkin bir yazı geldi. Bugün de avukatımız aracılığı ile -sorularımızın cevabını vermekle yükümlüsünü-z diye Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliğine tekrar başvuruyoruz” dedi.
BAŞHEKİMLİK SORULARIMIZA NET CEVAPLAR VERMEDİ
Akaryakıt istasyonuna yakın bir yerin Atatürk Devlet Hastanesi’nin yan dalı olan Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları Bölümü olarak kullanacağına yönelik duyum aldıklarında hastane başhekimine ulaştıklarını söyleyen Yılmaz,” Tabip Odası olarak da Başhekimliğe Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılacak hastanenin ruhsatlı mı olduğunu soran bir yazı yazdık. Başhekimlikten bize sorularımızı geçiştiren net olmayan cevaplar geldi bize. İşin bir de kiralama boyutu önemli.Kaça kiralandığı önemli. Sonuçta vatandaşların vergileri ile sistem dönüyor. Daha az para ile özel hastane kiralanacak iken çok yüksek rakamlar ile Perge Bulvarındaki binanın kiralanıp kamu hastanesi haline getirildiği yönünde duyum aldık. Ama elimizde herhangi bir belge ve kanıt yok”diye konuştu.
BAŞBAKANLIĞA BAŞVURDUK
Başhekimlikten gelen yazının çok net olmaması üzerine Tabip Odası olarak Başbakanlığa bir yazı yazdıklarını ifade eden Yılmaz,”2 gün öce başbakanlıktan isteğimiz kısmen haklı olduğunu ve sorularımızın eksiksiz cevaplanması gerektiğine ilişkin bir yazı geldi. Bugün de avukatımız aracılığı ile sorularımızın cevabını vermekle yükümlüsünüz diye Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne tekrar başvuruyoruz” dedi.
YENİ BİR HASTANE BU ŞEKİLDE OLMAZ
Antalya Tabip Odası Başkanı Ertan Yılmaz, yer seçimi ve kiralanması krize neden oylan hastane ile ilgili olarak şunları söyledi : ” Uzaklık konusu tartışılabilir. O bölgede ki insanlar açısından bakarsak ulaşım kolay. Muratpaşa’nın nüfusu 450 bine yaklaştı. Muratpaşa İlçesi ayarında ki illerde şuanda 2 tane devlet hastanesi yapılıyor. Bundan yola çıkarak keşke etrafında bir akaryakıt istasyonu olmasa ve kamunun doğrudan denetim yaptığı bir hastane olsa diye düşünüyoruz. Atatürk Devlet Hastanesinin yıkılıp yeniden yapılsa ulaşım açısından insanlarımız sıkıntı yaşamaz. Yeni bir hastane bu şekilde olmaz. Bir yerden bozma ruhsat alınmamış, yanı başında bir akaryakıt istasyonunun olması doğru değil”dedi.
VATANDAŞLARIMIZIN RAHAT EDEBİLECEĞİ BİR HASTANE OLMALI
Hastaların ve sağlık personelinin rahat edebileceği şekilde hastanelerin yapılmasını söyleyen Yılmaz,” Kepez İlçesi’nin de geniş donanımlı bir hastaneye ihtiyacı var. Konyaaltı büyük bir ilçe olmasına rağmen bir kamu hastanesi yok. Biz ısrarla hastanelerin çoğaltılmasını istiyoruz. Vatandaşlarımızın daha iyi hizmet alabilmesi için. Hastaneleri çoğaltırken de kurallara uygun bir şekilde kamunun açacağı kurallara uygun kiralanmadan bir hastane olmasını istiyoruz. Kuralları ihlal ederek büyük paralar harcanarak değil, otoparkı, ulaşımın kolay olması yönünden hem hastaların hem de vatandaşların rahat edebileceği bir hastane yapılmasını istiyoruz”dedi. DENİZ TOPKAYA