0242 237 50 75

Çaresiz değiliz, yaşananları kabul etmiyoruz

akbulut_metehan_antalya

DİSK, KESK, TMMOB, TDB ve TTB’den

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 10’uncu yılında gerçekleştirilecek sempozyum, AKP iktidarında işçi sağılığı ve iş güvenliğinin geldiği noktayı tüm yönleriyle masaya yatıracak.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) ortaklaşa düzenlediği “6331 Sayılı Yasanın 10.Yılında İşçi Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu”, 11-12 Kasım 2022 tarihlerinde Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ TARTIŞILACAK

İki gün boyunca işçi sağlığı ve iş güvenliğini tüm yönleriyle ele almaya çalışacaklarını belirten TTB İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Metehan Akbulut, sempozyuma katılım için çağrı yaptı. Dr. Akbulut, alanında uzman çok sayıda konuşmacının yer aldığı sempozyumda, işçi sağlığı ve güvenliğinin nasıl sağlanacağına ilişkin çözüm önerilerini tartışacaklarını söyledi.

İŞÇİ SAĞLIĞI KÖTÜYE GİDİYOR

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 10 yıl önce AKP iktidarı tarafından büyük iddialarla çıkarıldığını hatırlatan Dr. Metehan Akbulut şunları söyledi: “Yasayı tanıtırken; işçi sağlığı ile ilgili bütünlüklü temel bir yasa hazırladıklarını, yasanın ayrımsız tüm çalışanları kapsayacağını ve bu yasa ile iş kazalarını en aza indirip meslek hastalıklarını görünür kılacaklarını iddia ediyorlardı. Ama işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından her şey AKP döneminde daha da kötüye gitti.  İşçi cinayetlerinden ölümler artarak sürüyor. AKP iktidarında bugüne kadar en az 30.000, şimdiki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in bakanlığı döneminde ise en az 3.000 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Meslek hastalıkları ise tespit bile edilmiyor.”

ÇARESİZ DEĞİLİZ

Bartın’da meydana gelen grizu patlamasının 41 işçinin hayatına mal olduğunu hatırlatan Dr. Akbulut, “Ülkemizde her gün en az 5 kişi iş cinayetlerinde yaşamını yitiriyor. Yani maden kazasının yaşandığı 14 Ekim tarihinden bu yana bir Bartın katliamı daha yaşandı. Soma’lar, Ermenek’ler, Hendek’ler, Amasra’lar bur daha yaşanmasın istiyoruz. Çaresiz değiliz yaşananları kabul etmiyoruz” dedi.