0242 237 50 75

Dayanışma Devam Ediyor

images_dynsm_AO

 

141 Aile Sağlığı Merkezi’ne KKE ulaştırdık.

      SAĞLIK ÇALIŞANINI KORUMAK, TOPLUM SAĞLIĞINI KORUMAKTIR.

      Antalya Tabip Odası olarak Covid 19 Salgını başlangıcında sahadan aldığımız geri bildirimler sonrasında ihtiyaçlar için ilgili kurumlarla iletişime geçtik. Bu aşamada özellikle birinci basamakta sıkıntının fazla olduğunu öğrendik.
     Bu tespit üzerine Aile Sağlığı Merkezlerinin kişisel koruyucu ekipman (KKE) ihtiyacı, salgına karşı hazırlığı ve mevcut durumunu sorguladığımız anketimizi gerçekleştirdik. Bunun sonuçlarını sizlerle paylaştık.
       Ankete yanıt veren ASM’ler üzerinden ortaya çıkan sonuçların başında malzeme eksikliği olduğunu gördük. Bu eksiklikleri gidermek adına gerek odamızın kısıtlı bütçesi ile gerekse de odamızın çağrısıyla gelen malzeme bağışlarını geçtiğimiz haftalardan itibaren sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz.
      Ulaşabildiğimiz birimlerde; kendi kişisel imkânları, İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilettikleri ve Antalya Tabip Odası olarak bizim ulaştırdıklarımızla siperlik, gözlük ihtiyaçlarının büyük oranda tamamlandığını tespit ettik. Cerrahi maske, eldiven, koruyucu giysi, dezenfektan ihtiyaçlarının devam ettiğini söyleyebiliriz. Sahadaki arkadaşlarımızın tüm dünyayı etkisi altına alan salgının gerek kişisel gerekse de toplum sağlığı açısından farkında olduklarını ve ellerindeki mevcut imkânlarla hizmet sunmaya devam ettiklerini gördük.
       Gerek KKE kullanımıyla ilgili, gerekse de yeni gelişmelerle ilgili bilgileri kendi araştırmaları, odamızın duyuruları, zaman zaman tebliğ edilen Sağlık Bakanlığının yazılarından takip ettiklerini öğrendik. En çok merak edilen konuların başında bu sürecin daha ne kadar devam edeceğine  dair bilimsel yaklaşımlar, şu anda sağlık personeli etkileniminin ne düzeyde olduğuna dair verilerdi. Ancak tüm temaslarımıza rağmen salgının yerel boyutuyla ilgili mevcut duruma dair sayısal ve diğer verileri yetkililerden alamıyoruz. Bu nedenle de kaygı artmaktadır. İlgili kurumlarla yazılı ve sözel paylaşımlarımıza rağmen henüz sağlık çalışanlarına yönelik test uygulaması ile ilgili de bilgi alabilmiş değiliz.
      Antalya Tabip Odası olarak şu ana kadar Merkezde bulunan Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Aksu, Döşemealtı bölgelerindeki toplam 120 ASM ye, Beldibi ile birlikte Kemer, Kumluca, Finike ilçelerinde 21 ASM’ye imkânlarımız ölçüsünde maske, eldiven, dezenfektan, koruyucu giysi, siperlik ulaştırdık. Elbette ki bu malzemeler geçici bir rahatlama sağlayacaktır.
      Bilimsel değerlendirmeler ışığında sürecin daha da uzayacağı düşünüldüğünde ihtiyaçların devam edeceği açıktır. Bize ulaşan malzemeleri dağıtmaya devam edeceğiz. Elbette ki uğrayamadığımız merkez, ilçelerde kurumlar olduğunu biliyoruz.
      Özellikle son dönemlerde artan, daha da artacağı düşünülen vakaların önemli bir kısmı direkt ya da hastanelerindeki yığılma nedeniyle birinci basamak aile hekimliklerine yönelecektir. Bununla birlikte gerek kronik hastalığı ve diğer hastalıkları olanlar gerekse de bebek, çocuk, gebeler bu kurumlardan hizmet almaya devam etmektedir.
       Bu kadar geniş temas yüzeyi olan birinci basamağın öncelikli olarak kendisini korumasının önemi burada ortaya çıkıyor. Bu korunma sağlanmadığı takdirde sağlık çalışanı kendisine çare aramak için gelen hasta ya da koruyucu talepte bulunanlar için hastalığı yayan konumuna düşebilir. Sonuç olarak SARS-CoV-2 pozitif sağlık çalışanlarının saptanmasındaki güçlükler; hastalığın yakınlarına, ekip arkadaşlarına, hastalarına yayılmasını kolaylaştıracaktır. Biran önce Sağlık Bakanlığı tüm kurumlarda ”güvenli sonuç veren” antikor testlerini sağlık çalışanlarına yapmalı ve mevcut durumu ortaya koymalıdır.

       Israrla eksik olan KKE talep edilmesinin ana gerekçesi kişisel korumayı sağlarken yayılımında önüne geçmektir. Kurumlar bağlı bulundukları müdürlüklerden eksiklerini ısrarla talep etmelidir.
        Şu ana kadar hassasiyet gösterip desteklerini esirgemeyen, halen devam ettiren kişi, kurum, diğer oluşumlara; ulaşabildiğimiz hekim, hemşire, ebe, diğer çalışanlar adına daha doğrusu toplum sağlığı için mücadele eden herkes ve toplum adına minnettarlığımızı, teşekkürlerimizi sunuyoruz.

        Umarız destekler devam eder biz de bunları size ulaştırmaya devam ederiz. Özellikle günlük sarf malzemelerinden maske ve el dezenfektanı ihtiyacı devam ediyor. Her hekim arkadaşımızın malzeme desteği konusunu ulaşabildiği kişi ve kurumlara hatırlatmasının dayanışmaya anlam katacağını düşünüyoruz.

       Bilgilerinize sunuyor, çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar diliyoruz. 

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu adına Genel Sekreter  Dr. Naci İŞOĞLU

KKE DAĞITIMI İLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ.