0242 237 50 75

DR. METEHAN AKBULUT’U SONSUZLUĞA UĞURLADIK…

DSCF6558

Değerli Meslektaşlarımız;

Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri, tüm hekimlik yaşamında sağlık hakkı mücadelesini yılmadan, meslek örgütü ve sendikal mücadele içinde harmanlayarak yürüten Dr. Metehan Akbulut’un genç yaşta 16 Ocak 2024 günü aramızdan ayrılışı yüreğimizi yaktı. Dr. Metehan Akbulut’un 17 Ocak 2024 Çarşamba günkü son yolculuğuna katılan yüzlerce kişi duygu dolu anlar yaşadı, yaşattı. Bazı acıların dilsiz olduğu söylenir bu da öylesine yüreğimizi yakan acı oldu.

Dr. Metehan Akbulut için Nazım Hikmet Kongre Merkezinde düzenlenen törene ailesi, meslektaşları, TTB Merkez Konseyi ve diğer tabip odaları temsilcileri, siyasi partilerden ve Antalya Emek Demokrasi Güçlerinin temsilcileri, mücadele arkadaşları ve sevenleri olmak üzere yoğun katılım oldu.

Törende öncelikle yaşamından ve mücadelesinden kesitler sunan barkovizyon gösterimi sonrası  Dr. Metehan Akbulut için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından kendisine söz verilen hayat arkadaşı Ayşen Akbulut bu törenin bir veda olmadığını ifade etti. Daha sonra söz alan kardeşi Dr. Sevtap Demirci, Metehan’ın kardeşten öte dost, yaşam arkadaşı ve yoldaş olduğunu belirterek “Aramızdaki herkes yüreğinde ondan büyük bir parça taşıyor” dedi. TTB Merkez Konseyi Genel sekreteri Prof.Dr. Vedat Bulut ise “Mücadelesinde dile getirdiği ‘susmuyoruz, korkmuyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz’ sloganında ifade ettiği gibi Metehan’ın da hiçbir zaman korkmadığını, susmadığını ve hiçbir yere gitmediğini” belirtti. TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Nursel Şahin ise Metehan’ın kardeşi, dostu, mücadele arkadaşı olduğunu belirttikten sonra özgürlük mücadelesine adanmış bir yaşamı uğurladığımızı ifade ederek herkese başsağlığı diledi. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taha Karaman,  Metehan denildiğinde aydınlık bir yüz ve mücadelenin akla geldiğini, anısının mücadelemize ışık tutacağını dile getirdi. Sol Parti MYK Üyesi Alper Taş yazarın ifade ettiği gibi “ölümün adil olabilmesi için yaşamın adil olması gerektiğini”, ancak yaşamın adil olmadığını ve Metehan’ın hep yaşamın adil olması için mücadele ettiğini ifade etti. TTB geçmiş dönem başkanlarından Dr. Eriş Bilaloğlu “Metehan farklı, özel bir insandı, onun için bugün buradayız. Özelliği hepimizi toparlamasıydı, iğneyle kuyu kazmayı bilecek kadar sabırlı, dirençli ve inatçıydı. Bir derdi, hedefi, sevdası vardı, o bu sevdasının militanıydı. Aşk olsun sana” sözlerini dile getirdi. SES MYK adına Genel Sekreter Ferit Ceylan konuşmasında hayallere giden yol sokaktan geçer denir; Metehan da emekçi halk için hep sokaktaydı, mücadelenin içindeydi sözlerine yer verdi. SES Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz ise Metehan’ın mücadelesini alanlarda hep sürdüreceğiz diyerek “ışıklarda uyu” dileklerini iletti. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına Tüm Bel Sen Başkanı İlhan Karakurt da konuşmasında “o tartışırdı ama dostlarını kırmazdı. Mete’de herkes kendisinden bir parça görüyor onun için dostum rahat uyu bıraktığın bayrağı taşıyacağız” sözlerine yer verdi. TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül ise Metehan’ın onunla tanışmamış olsalar bile genç arkadaşlarımız için sıkı bir dost, abi olduğunu belirtti. Antalya geçmiş dönem milletvekillerinden Dr. Nefi Kara da konuşmasında “ umutsuzluğun ve çözümsüzlüğün olmadığı bir insandı, kimseye yük olmadan yürüdü. Yeryüzünü cennet yapacağımız mücadelede hep bizimle olacak.” sözlerine yer verdi.

Programdaki konuşmalar sonrası salonu dolduran Dr. Metehan Akbulut’un dostlarından isteyenler duygu ve düşüncelerini aktardılar.

Nazım Hikmet kongre Merkezindeki tören sonrası Akbulut çiftinin evindeki kısa törenin ardından Dr. Metehan Akbulut Ermenek Mahallesi Mezarlığında sonsuzluğa uğurlandı.

Sevgili dostumuz, mücadele arkadaşımız Dr. Metehan Akbulut herkese değen, umut veren kişiliğiyle hem naif, çocuksu hem de çelik iradesiyle mücadelenin adıydı.

O hep mücadelemizde yaşayacak.

Antalya Tabip Odası

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

VİDEOLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

SABRİ KIRDAR’ IN HAZIRLADIĞI SUNUM İÇİN TIKLAYINIZ.

Sabri Kırdır’a Teşekkür Ederiz.