0242 237 50 75

Emekli Hekimler Zor Durumda

images_img1_ertan2

Antalya Tabip Odası

 

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Ertan Yılmaz’ın www.haberantalya.com sitesinde bir röportajı yayınlandı.

Emekli Hekimler Zor Durumda

Emekli hekim maaşlarının yetersiz olması yüzünden 80 yaşındaki hekimlerin bile çalışmak zorunda olduğunu söyleyen Antalya Tabip Odası Başkanı Ertan Yılmaz, emekli maaşlarının iyileştirilmesi için ‘Emekli Hekim Kol Toplantıları’ yaptıklarını anlattı

Türk Tabipler Birliği’nin özlük haklarıyla ilgili çalışmalarının arttığını söyleyen Antalya Tabip Odası Başkanı Ertan Yılmaz, bu çalışmalardan birinin de emekli hekimlerle ilgili olduğunu anlattı. “Emekli hekimlerin kolunun yaptırımı yok” diyen Yılmaz, Türk Tabipler Birliği olarak farklı illerde taleplerini dile getirerek, isteklerini daha güçlü bir şekilde duyurmak istediklerini ifade etti. Emekli hekim maaşlarının azlığından yakınan Yılmaz, “Şuanda devlet hastanesinde 40 yıl çalışmış bir uzmanın emekli maaşı 1800 lira civarında. Ama aynı hekim arkadaşımız askeriyeden emekli olmuşsa emekli albay unvanıyla emekli olduğu için emekli maaşı 5 bin lira civarında oluyor” diye konuştu. Hekimler hekimlerle ilgili ilk kol toplantısının Ankara’da yapıldığını aktaran Yılmaz, “Antalya Tabip Odası olarak ev sahipliğini üstlenmek istedik. Bu sayede ikinci toplantı Antalya’da yapıldı” dedi. Bildirgeyle ve geniş bir katılımla yola çıktıklarını belirten Yılmaz, toplantıların devamının gelmesinin önemli olacağını kaydetti.

ÇALIŞMAK ZORUNDALAR

Emekli maaşlarının düşük olmasından dolayı hekimlerin emekli olmadığını söyleyen Yılmaz, Antalya’da 500-600 emekli hekim kitlesinin olduğunu ama onların da yüzde 95’inin aktif olarak çalıştığını dile getirdi. “Çok az bir kısmı, gücü yetmediği için, felç olduğunu için çalışmıyor. Sağlığı elverse çalışmak zorunda. 80 yaşında halen hastanede çalışan meslektaşlarımız var. Çünkü aldıkları para geçimine yetmiyor” diye konuştu. Emekli maaşının az olmasından dolayı huzurevine gitmek isteyen emekli hekimlerin ağlamaklı durumda kaldığını aktaran Yılmaz, “İstanbul’daki meslektaşlarımız neredeyse ağlamaklı durumda. ‘Emekli oldum ama bu maaşımla beni alamayacaklarını söylediler’ diye çok duyuyoruz” dedi.

MÜKEMMEL GELECEK YOK

“Gençler gelecekte onları bekleyen parlak bir gelecek düşünüyor, hekim olacaklar, uzman olacaklar ama yüzde 5’lik para kazanan hekimleri bir kenara koyacak olursak çoğunluğun kıt kanaat geçineceği ortada” diyen Yılmaz, gençlerin duyarlı olmasını istedi. Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü : “Bizim askeriyedeki gibi orduevimiz yok. Savcılarınki gibi lokallerimiz yok. Bir de böyle düşük emekli maaşı alınca gerçekten çok yaşlı ağabeylerimiz ablalarımız hastane kapılarında sıkıntı çekiyorlar. Hiç olmazsa onlarda diyorlar ki tabip odası kartımızı veya hekimlik kartımızı gösterdiğimiz zaman muayene sırasında acaba öncelik tanıyamazlar mı? Hem yaşlıya hürmet hem de bu alanda verdiğimiz emeklere karşılık yapılabilir mi diye soruyorlar” dedi. Hekim olacak öğrencileri tabip odasında bilgilendirdiklerini duyuran Yılmaz, “Tabip odası ne yapar, önemi nedir, mesleki örgütlülük anlamında hekim örgütünün avantajı nedir vb. tüm bunlara vurgu yapan konuşmalar yapıyoruz” dedi.