0242 237 50 75

Emekli meslektaşlarımız büyük sorunlar yaşıyorlar

images_foto2016_emekli-sen-ziyareti

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen) Antalya Şube Yönetim Kurulu üyeleri Antalya Tabip Odası’nı ziyaret etti.

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen) Antalya Şube Yönetim Kurulu üyeleri Antalya Tabip Odası’nı ziyaret etti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Tüm Emekli Sen Şube Başkanı Mustafa Ayar ziyaret sırasında “ Yeni seçilen yönetim kurulunu kutluyor ve başarılar diliyoruz. Antalya Tabip Odası kurullarına seçilen arkadaşlarımızla yıllardır birlikte hak mücadelesi yürütüyoruz. Bir çoğu ile kamu emekçilerinin mücadelesinde yıllarca yan yana omuz omuza mücadele ettik. Bundan sonrada birlikte yürüyeceğimize inancımız tam. Türkiye’de yaklaşık 12 milyon emekli var. Antalya’da ise emekli sayısı 227 bin 347. Bunların içinde çok sayıda hekim abilerimiz, ablalarımız var ve çok ciddi sorunlar yaşıyorlar. Sendikamıza üye çok sayıda hekim yaşadığı sorunları iletiyor. Bu sorunların çözümüne dair, birlikte çalışmak için sendika olarak hazırız” dedi.

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Nursel Şahin’de ziyaretlerinden dolayı Tüm Emekli Sen Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek, ziyaretlerinden büyük memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Birlikte mücadele edeceğiz

Prof.Dr. Nursel Şahin,” Emekli meslektaşlarımız büyük sorunlar yaşıyorlar. Yıllarını bu mesleğe vermiş, ömrünü bu yolda tüketmiş emekli hekimler, ağır maddi ve manevi sıkıntılar içinde. Başta emekli maaşlarının düşüklüğü olmak üzere, hekimlerimiz çalışma hayatları sona erdiğinde birçok sorunla karşı karşıya kalıyorlar. Bu sorunların çözümü için başta alandaki sendikalar ve dernekler olmak üzere, bunu yaşayan hekimlerimizle çözüm yollarını birlikte değerlendirip birlikte mücadele edeceğiz. “dedi.

Emeklilik insani ve sosyal bir haktır

Uzun bir tıp eğitimi ve yorucu bir çalışma döneminin sonunda emekli hekimlerin yalnızlığa terk edilirken ekonomik ve sosyal açıdan birçok sorunla karşı karşıya kaldığının altını çizen Prof.Dr.Şahin,  “Kamuda çalışırken gelir düzeyindeki yetersizliğin yanı sıra ek ücretlerin emekli maaşlarına yansıtılmaması sonucu, emekli hekimler standart yaşamını sürdürmek için çalışmak zorunda kalmaktadır. Özel sağlık sektöründe çalışan hekimlerin sigorta primi gerçek ücretin altında gösterilmekte, emeklilik döneminde düşük ücret nedeniyle yine çalışmak zorunda kalınmaktadır. Ekonomik sorunların yanı sıra son yıllarda yaşanan mesleki değersizleştirmeye, etik değerlerdeki yozlaşmaya ve sağlık sistemindeki piyasalaşmaya bağlı olarak emekli hekimler, sağlık hizmeti almak istediklerinde de hak etmedikleri davranışlarla karşı karşıya kalmaktadırlar” şeklinde konuştu.

“Emeklilik insani ve sosyal bir haktır. Tüm emekli hekimlerin mesleki saygınlığına uygun, emeklilik yaşamlarını ekonomik ve sosyal açıdan rahatlıkla sürdürebileceği şartlar oluşturulmalıdır.” diyen Antalya Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Nursel Şahin, “Emekli hekimlerin yaşadığı sorunların esasında tüm hekimlerin sorunu olduğunun ve bu konuda tüm hekimlerin birlikte mücadele etmesinin gerekliliğinin farkındayız. Emeklilik dönemlerinde de hekimlerin yanlarında yer almak, sorunlarını kamuoyu ile paylaşmak ve çözümü için mücadele etmek önümüzde bir görev olarak durmaktadır.” dedi.