0242 237 50 75

15 Aralık G(ö)revdeyiz

images_web_grev_15_hast

 

Susmuyoruz! Korkmuyoruz! Biat Etmiyoruz! Vazgeçmeyeceğiz

Artık Yeter!  Bugün ülkemizin dört bir yanından Hekim, Hemşire, Ebe,Sağlık Memuru .Teknisyen ,Sağlık İşçisi yani tüm sağlık alanında çalışanlar ,çok ses tek yürek olarak haykırdık. Antalya’da; Atatürk, Eğitim Araştırma, Akdeniz Üniversitesi, Kepez hastanelerinde, Alanya, Kaş, Manavgat, Kumluca ve Finike İlçelerimiz olmak üzere tüm ilçeler, tüm Aile hekimlikleri, Özel Sağlık Kurumları kısacası tüm sağlık alanı G(ö)REV’ini yaptı.

Oyalama Değil! Lütuf Değil! Hakkımız Olanı İstiyoruz! sesleri hastane koridorları, hastane bahçeleri, sokaklarda yankılandı.

Yaşamımıza bile mâl olan bunca sorunumuzu duymazdan, görmezden gelen, bizleri yok sayan iktidara, Sağlık Bakanı’naydı haykırışımız.

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

 Bunun en son örneği açlık sınırına kadar gerilemiş gelirler ve özlük hakları ile ilgili düzenleme yapacağı iddiasıyla getirdikleri yasa tasarısıdır. Tasarı TBMM’ye getirildiği gibi hızla geri çekilmiştir. 

Bugün yüzbinler olarak uyarıyoruz dedik. Bu uyarı;

Bugün adeta çökertilmiş koruyucu birinci basamak sağlık hizmetlerini yeniden inşa etmek, köle olmadığımızı ifade etmek ve savunmak içindir.

Son iki ayda bilinçli yaratılan enflasyonla cebimizden en az  % 50 si çalınmış emeğimiz karşılığını gasp edenlere karşıdır.

Hastaların tedavilerine engelsiz ulaşabilmeleri içindir.

Şiddete karşı etkili yasa, güvenli işyerleri, sağlıklı çalışma ortamları talebimiz içindir.

Asistan hekimlerin insani çalışma koşullarının yaratılması, emek sömürüsünün ortadan kaldırılması… prangalı kölelik düzenine son verilmesi içindir.

Güvencesiz, gerçek dışı bahanelerle işimizden edildiğimiz ve köleliği dayatan çalışma koşullarına son verilmesi, güvenceli çalışabilme talebimiz içindir.

Ağır ve tehlikeli işler kapsamında faaliyet yürüten tüm sağlık işkolunda çalışanlar için 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi içindir

Ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesi içindir.

Bu Uyarı ;

Hastanelerimizi satan, işleyen hastaneleri işlevsiz kılıp ortadan kaldıran yaklaşımlara karşıdır.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi sorunlarımızı çözmek yerine  ”Şehir Hastaneleri ”,”Köprü”,”Havaalanları”,”Otoyol” gibi kira ödemesi adı altında hazine ödeme garantili soygun düzenine karşıdır. Bu şekilde sağlık bütçesini bırakın genel bütçede kara delik açılmasına karşıdır.

Bu uyarı sağlıkta tamamen özelleştirmeci yaklaşımlara karşıdır.

En doğal hak olan sağlık hizmetlerinde tamamen ücretsiz yararlanma hakkı içindir.

Emekliliğimize de yansıyacak insanca yaşanabilir temel ücret talebimiz içindir. Verilen hakların geri alınması değil kademeli olarak tüm sağlık ortamına adaletli olarak genişletilerek verilmesi içindir.

COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılması içindir. Ve burada sayamadığımız yaşadığımız tüm sorunların ortadan kaldırılması içindir.

Bu G(ö)REV uyarısı; emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı göstermek içindir. Tekrar uyarıyoruz. Bu daha başlangıçtır.

Hekimlerin, sağlık alanında tüm çalışanların, emekçilerin, kısacası tüm toplumun söyleyecek sözü, sağlık sistemini değiştirecek gücü vardır.

Bilinmelidir ki çalışma ve yaşam koşullarını düzeltecek geleceğimize yansıyan bir düzenleme hızla Meclis’e getirilmediği, kazanımlarımız geri iade edilmediği takdirde eylemlerimiz devam edecektir.

Susmuyoruz! Korkmuyoruz! Biat Etmiyoruz! Vazgeçmeyeceğiz

Kısacası Emek Bizim Söz Bizimdir!

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.