0242 237 50 75

İnsanlık tarihi göçlerle yazıldı

images_foto2016_savas-goc-35

Türkiye dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda

“Savaş, Göç ve Sağlık” başlıklı panelimizi 29 Eylül 2018 tarihinde Tabip Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirdik. Yoğun katılımla gerçekleşen panelin konuşmacıları Hakların Köprüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem TERZİ, Antalya Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Hasan Kemal ELBAN ve Yardım Gönüllüleri Eğitim ve Proje Derneği Başkanı Hemşire Umut ARAZ’dı.

İnsanlık tarihinin göçlerle yazıldığı, sadece günümüzün sorunu olmadığı vurgulanan panelde Prof. Dr. Cem Terzi Hakların Köprüsü Derneği’nin tanıtımını yapan video gösteriminin ardından göç sorununun gerçek nedenlerinin sistemsel olduğuna vurgu yaparak küresel sosyoekonomik değişimler üzerinde durdu ve Türkiye’nin dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda olduğunu ifade etti.

Av. Hasan Kemal Elban konunun hukuksal boyutunu ele alarak insancıl hukuk kapsamında göç edenlerin sahip olması gereken hakları belirtti ve yasal statülerinin olmaması nedeniyle bu kişilerin sağlık gibi en temel insan haklarına bile erişemediklerini ifade etti.

Hem. Umut Araz ise Antalya yerelinde karşılaşılan sorunlar ve dernek olarak göçmenlerin yaşamlarına dokunmak için yaptıkları çalışmalardan söz etti.