0242 237 50 75

İş Kazası Değil Cinayet

images_img1_39

Soma’da Meydana gelen maden faciasıyla ilgili KESK-DİSK-TMMOB ve Antalya Tabip Odası’ıin çağrısıyla

Soma’da meydana gelen maden faciası ile ilgili KESK-DİSK-TMMOB ve Antalya Tabip Odası’nın çağrısıyla  Antalya’da bir yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Kapalı Yol Halk Bank önünde toplanan beş bine yakın insan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca taşeron çalıştırmaya ve iş güvencesizliğini protesto eden sloganlar atıldı.

Cumhuriyet Meydanında öncelikle Soma’da hayatını kaybeden emekçiler için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından kurumlar adına konuşan DİSK Akdeniz Bölge Başkanı Cemal Aybar “bu katliamının faili özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenlerdir. Yıllarca kamu eliyle üretimin yapıldığı maden sahaları özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşanmıştır. 2002 yılından 2014 yılına kadar işçi cinayetlerinin yüzde 40 artış göstermesinin nedeni özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları sonucu TTK bünyesinde çalışanların sayısının üçte bir oranında azaltılmasıdır” dedi. Açıklamanın ardından 15 Mayıs Perşembe günü KESK-DİSK-TMMOB ve TTB’nin gerçekleştireceği bir günlük grev için çağrı yapıldı.

Değerli meslektaşlarımız,

 

Soma’dan gelen haber hepimizin yüreğini dağladı!

Öncelikle Soma’da yaşanan katliamda  yaşamını yitiren vatandaşlarımız için başta yakınları olmak üzere halkımıza  başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Yastayız…

İşçi sağlığı ve güvenliğinin tamamen bir maliyet unsuru olarak görüldüğü ve maksimum kârı elde etmek için en acımasız üretim süreçlerinde çalışmak zorunda bırakılan Soma’daki yüzlerce işçi kardeşimiz başından beri ölüme terk edilmişlerdir.

Çok açıktır ki yaşanan bu katliamın sorumlusu, güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığını bir maliyet unsuru olarak gören sermaye ve AKP Hükümetidir.

Antalya  Tabip Odası olarak, Soma’da yaşanan katliamın yaralarını sarmak ve olağandışı bir ihtiyaç haline gelen acil sağlık hizmeti talebini karşılamak üzere olayı haber alır almaz ilçeye ulaşan TTB üyesi meslektaşlarımızın yanındayız. 

Katliamda yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımızın ailelerine, Soma Halkına ve tüm Türkiye’ye  tekrar başsağlığı diliyoruz.

• 15 Mayıs 2014 Perşembe günü, siyah giyinip, siyah kurdeleler takarak saat 09:00’da işyerlerinde 3 dakikalık saygı duruşu yapacağız.

• Daha sonra saat 11:00’de Aydın Kanza Parkında toplanıp Cumhuriyet Meydanı’na  yürüyeceğiz.

• 15 Mayıs 2014 Perşembe günü tüm üyelerimizi siyah giyinmeye, siyah kurdeleler takmaya, evinin, işyerinin balkonuna, aracına siyah bezler asmaya çağırıyoruz.

 

Antalya Tabip Odası

Yönetim Kurulu