0242 237 50 75

İşçi Filmleri Festivali – Söyleşi

DSCF6473 (1)

Değerli Meslektaşlarımız;

18 .Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında ilk gün etkinlikleri 17 Aralık 2023 günü Antalya Tabip Odası Toplantı Salonunda yönetmenliğini Sibel Tekin’in yaptığı “Duvarsız Odalar: Dayanışmadan Süzülen Umut” filminin gösterimi ve yönetmenler Sibel Tekin ve ‘Kanun Hükmü’ filmi sansüre uğrayan Nejla Demirci’nin katıldığı moderatörlüğü Dr. Ulaş Yılmaz tarafından yapılan “Sinema/Belgeselin Hakikat Arayışı ve Sansür” başlıklı söyleşi ile başladı. Etkinliğe meslektaşlarımız ve konuklar yoğun ilgi gösterdi.

Etkinlik Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taha Karaman açış konuşmasıyla başladı. “Duvarsız Odalar: Dayanışmadan Süzülen Umut” filminin ülke olarak yüreğimizi yakan 6 Şubat depremleri sonrası deprem bölgesinde TTB tarafından organize edilen dayanışmayı anlattığını belirterek herkese iyi seyirler diledi.

Film gösterimi sonrası yönetmen Sibel Tekin’e emeği için ve dayanışmanın iyileştirici, yaşatıcı ve güç veren yapısını gözler önüne serdiği, dayanışmayı örmede TTB’nin verdiği emeği görünür kıldığı, sağlığın sadece hasta muayene etmek olmadığını sosyal bileşenleriyle çok geniş bakılması gerekliliğini gösterdiği için teşekkür edildi. Ardından deprem bölgesine gönüllü giderek yoğun çaba sarf eden meslektaşlarımıza TTB tarafından hazırlanan ve Ankara’da gerçekleştirilen bir törende takdim edilen plaketlerini alamayan Dr. Naci İşoğlu ve Dr. Ulaş Yılmaz’a plaketleri sunuldu.

Bu törenden sonra da Sibel Tekin ve Nejla Demirci’nin katıldığı söyleşiye geçildi. Sibel Tekin konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olmadan festivallerin yapılmasına sevindiğini kaydederek, “İyi ki İşçi Filmleri Festivali gibi bağımsız yapılan festivaller var. Sansür ve otosansürle karşılaştığımız festivallerin dışında yapılan bu festivaller iyi ki varlar. Bunların yaşanmadığı İşçi Filmleri Festivali’ne bu nedenle teşekkür ediyorum” dedi. Nejla Demirci’nin konuşmasında ise “Biz Kanun Hükmü’nde şöyle bir şey yaşadık. Topyekun bir mücadele oldu. Bir festival olmadı, evet. Çünkü kör topal bir festival yapamayacaklarını biliyorlardı. Ama şu oldu: Sinema emekçileriyle, seyircisiyle daha orada ilk filmini gösterime koyacak genç arkadaşlarla, kimsenin bir adım geri atmadığı, herkesin ortaklaştığı bir noktaya taşındı. Bunu bir adım daha ileriye taşıyabilirsek o 60 yıllık festival tarihine önemli şeyler eklemiş olacağız. Antalya halkı festivali siyasilerin iki dudağı arasından çıkarmalı” sözleri yer aldı.

Söyleşiye katılan yönetmenlerin sinemaseverlerin sorularına verdikleri yanıtlarla odamızdaki ilk gün etkinliği tamamlandı.

Antalya Tabip Odası

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ.