0242 237 50 75

İthal Doktor Tepkisi

İthal Doktor Tepkisi

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Ertan

 

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Ertan Yılmaz’ın HURSES’te röportajı yayınlandı. (http://www.antalyahurses.com/haber/13614-ithal-doktor-tepkisi)

İTHAL DOKTOR TEPKİSİ
SAĞLIK Bakanı Müezinoğlu’nun ‘İthal doktor’ projesine Antalya Tabip Odası’ndan sert tepki geldi. Hekim yetersizliğinin söz konusu olmadığını söyleyen Tabip Odası Başkanı Yılmaz, “Modern köleler aranıyor” diye konuştu.
SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezinoğlu’nun açıkladığı ‘İthal doktor’ projesine ilk tepki Antalya Tabip Odası’ndan geldi. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof Dr. Ertan Yılmaz, “Hekim yetersizliği diye bir şey yok. Sadece dağılımıyla ilgili sorunlar var. Ayrıca mezun sayısı da yeterli. Modern köleler aranıyor” diye konuştu.

Özel hastanelerde çalışma izni verilen yabancı doktorlara, yeni düzenleme ile kamu hastanelerinde de çalışmanın önü açılacak. 20 bin uzman doktor açığını ithal doktorla kapatmayı planlayan Sağlık Bakanlığı, büyük ekonomik sıkıntı yaşayan komşu ülke Yunanistan’dan ilk etapta 5 bin doktor getirerek bu sıkıntıyı aşmayı planlamasına karşın bu projeye hekimlerden tepkiler de gecikmedi.

‘DOKTOR İHTİYACI YOK’

Bakan Müezzinoğlu’nun ‘İthal hekim’ projesine sert tepki gösteren Antalya Tabip Odası Başkanı Prof Dr. Ertan Yılmaz, Türkiye’de hekim ihtiyacı olmadığını savundu. Bir emek sömürüsü olacağını belirten Yılmaz, “Şuanda zaten yabancı uyruklu insanlar, burada herhangi bir ücret almadan köle gibi çalışıyorlar. Bunun insanlık dışı olduğunu söylemek zorundayız. En azından sağlık güvenceleri olmalı, barınma ve yiyecek içeceğini karşılayacak kadar bir ücret tahsis edilmeli. İnsanca yaşamaları gerekiyor” dedi.

‘DİL BİLMEZ, YOL BİLMEZ’

Türkiye’de mezun sayısının yeterli olduğunu belirten Tabip Odası Başkanı Yılmaz açıklamalarına şöyle devam etti:

“Hekim yetersizliği diye bir şey söz konusu değil. Sadece dağılımı ile ilgili sorunlar var. Bizce devlet köleler arıyor. Afrika’dan, Amerika’ya nasıl köleler getirilirdi. Şimdi üçüncü dünya ülkelerinden insanlar buraya getirilmek, köle gibi çalıştırılmak isteniyor. Zaten bu durum özel hastanelerde var. Şimdi kamuda da olacak. Düşünün bu insanların dil sorunu var. O bölgenin insanlarının dilini, gelenek göreneklerini bilmeleri gerekiyor. Bunu öğrenene kadar zaten ihtisas süresinin neredeyse sonuna geliyor. Bunun dışında ihtisas dışında hekim getiriliyorsa buradan yani ülkemizdeki en kaliteli üniversitelerden mezun olan hekimleri Avrupa ülkeleri geçerli ve yeterli görmezken, bizim başka ülkelerde diploma almış insanları koşulsuz olarak almamızın bir mantığı yok. Akıl ile açıklanabilecek bir tarafı yoktur. Doğrudan gelip çalışacaklarına dair bir iddia var. Bizim hekime ihtiyacımız yok. Bir çok bölgede kötü koşullarda çalışmayı reddeden yeterli çalışma olanakları verilmeyen hekimler atıl durumda bekletiliyor.”