0242 237 50 75

Karanfillerle uğurladık

images_img1_karanfil

Antalya Tabp Odası’nın da aralarında bulunduğu

Ankara’da Barış Mitingi’ne yapılan bombalı saldırıda hayatını kaybedenler Antalya’da karanfillerle anıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

KESK, DİSK, TMMOB ve Antalya Tabip Odası  rarafından Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma etkinliğine yüzlerce kişi katıldı. Bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anmada, katledilenlerin isimleri tek tek okundu, eylemciler de her okunan ismin ardından “Burada” diye bağırdı. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı eylemde, katledilenlerin fotoğraf ve isimlerinin yer aldığı “Mücadeleniz barışa ışık tutacak. Unutmayacağız! Unutturmayacağız!” pankartı açıldı.

‘BARIŞ VE DEMOKRASİ MÜCADELESİNDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’
Basın açıklamasını ise TMMOB Antalya İl Temsilcisi Vahap Tuncer okudu. Barış ve demokrasi mücadelesinden asla geri adım atmayacaklarını belirten Tuncer, “10 Ekim’de Türkiye’nin dört bir tarafından barış için Ankara’ya gelenlere yönelik katliamın arkasından 3 gün geçti. ‘Savaşa inat barış hemen şimdi’ demek için geldikleri Ankara’da gerçekleştirilen faşist katliamda yaşamlarını yitiren yurttaşlarımızı Türkiye’nin dört bir tarafında sonsuzluğa uğurladık” dedi.

‘KATİLLER; ÜLKEYİ İÇ SAVAŞA SÜRÜKLEYENLERDİR’
Türkiye’nin göbeğinde Türkiye tarihinin en kanlı katliamlarından birisi yaşandığını hatırlatan Vahap Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız ve isyandayız. Hiç kimse bize bu katliamın failinin meçhul olduğun söylemesin. Bombaları tanıyoruz. 18 Mayıs’ta Adana ve Mersin’deki, 5 Haziran’da Diyarbakır’daki, 20 Temmuz’da Suruç’taki patlamalardan tanıyoruz. 1977 Taksim katliamlarından tanıyoruz. Sivas’tan tanıyoruz. Katilleri tanıyoruz. Katiller; barış ve kardeşlikten siyasal çıkar elde edemeyeceğini hesaplayanlardır. Katiller, iktidar olamama korkusu yaşayanlardır. Katiller; ülkeyi iç savaşa sürükleyenlerdir. Katiller; aylardır siyasal rant elde etmek için ülkeyi kan gölüne çevirenlerdir.

Amaçları; bizi korkutarak, bizi yıldırarak, bizi sindirerek, zulüm ve hırsızlık düzenlerini sürdürmeye çalışmaktır. Amaçları; bizi korkutarak, bizi yıldırarak, bizi sindirerek zulüm ve hırsızlık düzenlerini sürdürmeye çalışmaktır. Ankara’da gerçekleştirilen faşist katliamda yüzden fazla arkadaşımızı kaybettik. Onların her biri onurlu dirençli, barıştan yana olan yoldaşlarımızdı. Onları bir kez daha burada saygı ile anıyoruz. Dün Alanya’da 2 yoldaşımızı sonsuzluğa uğurladık. Bu katliamın organizasyonunu yapanlar şunu çok iyi bilsin ki bütün vahşetinize, bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan asla geri adım atmayacağız. Sonsuzluğa uğurladığımız arkadaşlarımızı bir kez daha saygı ile anıyoruz. Işıklar içinde uyuyun yoldaşlar. Sizleri asla unutmayacağız.”