0242 237 50 75

Katil İsrail, Katil ABD

images_img1_katil-israil

Antalya Tabip Odası’nın kurumsal olarak katıldığı eylemde sık sık “Katil İsrail Filistinden Defol,

KESK Antalya Şubeler Platformu’nun çağrısı ile Attalos Meydanında toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri, Filistin halkına yönelik katliamı protesto etti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Antalya Tabip Odası’nın kurumsal olarak katıldığı eylemde sık sık “Katil İsrail Filistinden Defol, Katil ABD Orta Doğudan Defol ,Filistin Halkı Yalnız Değildir,Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Tüm Bel Sen Şube Başkanı İlhan Karakurt okudu

DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ,

ABD, İsrail’deki büyükelçiliğini dün resmen Kudüs’e taşıdı. Bu emperyalist-Siyonist politikaya karşı Gazze’de gösteri yapan en az 60 sivil Filistinli İsrail kurşunlarıyla hayatını kaybetti. İsrail’in 2014’te Gazze’ye yönelik saldırılarında bacaklarını kaybeden ve gösterilere tekerlekli sandalyesiyle katılan 29 yaşındaki Fadi Abu Salah da dün İsrail askerlerinin ateşi sonucunda yaşamını yitirdi.

Böylece;ABD yönetimi, Ortadoğu’da kendi çıkarları doğrultusunda kanlı bir adım daha attı.

Tel Aviv’de bulunan Büyükelçiliği’nin, Kudüs’e taşınması üzerine Filistinlilerin ulusal haklarını talep etmek için düzenlediği gösterilere, silahlarla karşılık veren işbirlikçi İsrail Devleti, katliamlarına bir yenisini daha ekledi.

Onlarca Filistinli katledildi, binlerce kişi yaralandı.Böylece ABD, Filistin halkının onuruna ve değerlerine karşı bir kez daha emperyalist kanlı yüzünü gösterdi.

Uluslar arası hukuku ihlal eden ABD emperyalizmi ve İsrail Siyonizmi aynı zamanda hem İslam İşbirliği Teşkilatının kararını, hemde BM Genel Kurulu kararını yok saymıştır. Kuşkusuz ki Trump’ın Kudüs girişimi bölgedeki gerilimleri artıracak ve kendi başına 70 yıldan beri Ortadoğu’nun en kadim sorunu olan İsrail-Filistin sorununu daha fazla çözümsüzlüğe itecek bir gelişmedir.

Trump ve İsrail, Orta Doğu’nun bağrına hançer saplamıştır. Bu uygulamalar barışa değil, savaşa davetiye çıkaran uygulamalardır. Filistinliler için “Büyük Felaket” olarak tanımlanan Nakba’nın yıl dönümüne denk getirilen Kudüs’ü başkent yapma girişimi tam anlamıyla bir provokasyondur.

Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına Filistin halkının tepkisini kanla bastıran Tel Aviv yönetimi, Türkiye’den diplomatik ve sözlü çıkışlar dışında hiçbir tepki almadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İsrail soykırım” yapıyor derken, İsrail’e sadece geçen ay Ceyhan’dan 1,5 milyon varil petrol sevki yapılmıştır. Hem, İsrail ve ABD’ yi sözde kınayacaksınız, hem de hiçbir şey olmamış gibi ekonomik, askeri ve siyasi ilişkilerinizi devam ettireceksiniz!

Bu bir iki yüzlülüktür, bu bir İsaril ve ABD’ ye destek sunmaktır. Bu suç ve sorumluluktan kendinizi kurtarabilmek için 3 günlük yas ilan etmenizde hiç samimi gelmemektedir.

Sizler, 10 Ekim Tren Garında yaşanan katliamadan sonrada üç günlük yas ilan etmiştiniz. Ama, bizzat hükümet ve devlet olarak bu katliamın sorumlusu olduğunuzu dünya alem bilmektedir.

Buradan AKP hükümetine sesleniyoruz; İsrail’in bu katlimana karşı içi boş laflar etmek yerine , “ABD ve İsrail ile bütün askeri antlaşmalar derhal iptal etmelisiniz. Türkiye Halkının beklentisi ve talebi budur. Ayrıca;

*İsrail ile tank ve silah modernizasyonuna dair bütün antlaşmalar yırtılıp çöpe atılmalıdır.
*ABD ve İsrail ile bütün ikili antlaşmalar dondurulmalı ve ekonomik ilişkiler askıya alınmalıdır.
*Bütün emperyalistlerle birlikte bölge gericilikleri Ortadoğu’dan çekilmeli, bölgenin geleceğine halklar karar vermelidir.
İ

srail yönetiminin Ortadoğu’da uyguladığı zulüm insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Gazze’de yaşanan katliamı lanetliyor, ABD ve İsrail yönetimlerini kınıyoruz.

Tüm yurttaşlarımızı, barbarca saldırıların son bulması için Filistin halkıyla dayanışmaya ve her yerde bu saldırıları protesto etmeye çağırıyoruz.

KATİL İSRAİL FİLİSTİNDEN DEFOL!
KATİL ABD ORTADOĞUDAN DEFOL!
FİLİSTİN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR!
YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!