0242 237 50 75

Meclisimizi kuruyoruz

images_img1_ertan2

Etkin, demokratik, katılımcı bir tabip

 

10 yıldır toplanmayan Antalya Hekim Meclisi’ni yeniden etkinleştirmek için çalışmalar hızlandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, Aralık ayı sonunda ilk Antalya Hekim Meclisi’ni toplamayı hedeflediklerini belirterek “Oluşturduğumuz program doğrultusunda hekimleri ziyaret edip toplantılar düzenliyor, temsilcilerimizi seçiyoruz” dedi.

Hekime ve insana ait her konu
Amacı; “Hekime ve insana ait her konuda ve toplumsal bir sağlık politikası oluşturulması ve uygulanması sürecinde tabip odası yönetimine izleyeceği yol ve yöntem konusunda tavsiye kararları almak, bu sürece daha çok hekimin katılmasını sağlamak, almış olduğu kararların yönetim kurulu tarafından uygulanmasını izlemek, tabip odası yönetimi ve diğer birimleri ile tüm hekimlerin iletişiminin sağlanması ve kuvvetlendirilmesini hedefler.” olan Hekim Meclisi çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Ertan Yılmaz, “Göreve gelir gelmez ilk olarak yaklaşık 10 yıldır toplanmayan Antalya Hekim Meclisi’ni yeniden oluşturmak için çalışmalara başladık. Aradan yıllar geçtiği için değişmesi gereken maddeleri olan meclis iç tüzüğünü bütün hekimlerle tartışarak birlikte tekrar güncelledik.” dedi.

Doktorlar tek tek ziyaret ediliyor
Antalya Hekim Meclisi´nin ilk olarak 14 yıl önce toplumsal bir sağlık politikası oluşturulması ve uygulanması, tabip odası yönetimi ve diğer birimleri ile tüm hekimlerin iletişimini sağlamak ve güçlendirmek amacıyla kurulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ertan Yılmaz, Antalya Hekim Meclisi ‘nin son 10 yıldır faaliyet göstermemesinin doktorlarla tabip odası arasındaki mesafeyi artırdığına dikkat çekti.

Çıkarılan takvim doğrultusunda seçimleri ve ilk toplantıları gerçekleştirmeye başladıklarını; Korkuteli, Elmalı, Kumluca ve Finike toplantılarını geçtiğimiz hafta tamamladıklarını hatırlatan Prof. Dr. Ertan Yılmaz Gazipaşa’dan Kaş’a kadar bütün ilçeler başta olmak üzere hekimleri çalıştıkları işyerlerinde bir bir ziyaret ederek temsilci seçimlerini 2014 yılı içinde bitireceklerini söyledi.

Birlikte yöneteceğiz
Bürokratik bir örgüt değil, etkin, demokratik, katılımcı bir tabip odası yaratmak için meclisimizi yeniden etkin kılacağız. Doktorların temel sorunlarıyla yakından ilgilenecek olan Antalya Hekim Meclisi aynı zamanda tıp ahlakının korunmasına da çalışacak” diyen Prof. Dr. Ertan Yılmaz, meclisimizde hekimlerin emekliliklerin de alacakları ücretlerin artırılması da dahil ekonomik-özlük-demokratik hakları, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve halkın eşit, etkin, ücretsiz sağlık hizmeti alması konularını görüşerek bu konuda hep birlikte yapabileceklerimizi konuşacağız.” şeklinde konuştu.
Meclis kararı belirleyici
Antalya Hekim Meclisi olağan olarak iki ayda bir toplanacak. Toplantı öncesi her temsilci kendisini seçenlerle toplantı yaparak onların sorunlarını, görüşlerini, önerilerini getirecek. Hekim meclisinin mevcut yönetim kurulu üyeleri dışından oluşan ayrı bir divanı olacak. Kararlar, tartışma ve ikna yöntemi ile alınacak. Mümkün olduğu kadar oylama yapmadan, daha doğrusu buna gerek duymadan kararlarımızı almaya çalışacağız. Yönetim kurulumuzun onaylamadığı bir karar alınsa bile kararın uygulanmasına mutlaka katılacağız. Bizce bizim kararlarımız, demokratik olarak örgütlenmiş ve demokratik kurallar içerisinde karar almış meclisimizin kararının önüne geçemez, geçmemelidir.