0242 237 50 75

Manavgat Ziyareti

images_DSCF0950

 

        Antalya’da Manavgat ve Akseki ilçelerinde başlayıp rüzgarın etkisiyle büyüyen orman yangınına halen müdahale ediliyor.
        Akdeniz’in hatta Dünyanın akciğerleri yandı, yanmaya devam ediyor. Üstelik hepimizinde yüreklerini yaktı. Güncel durumda uydu görüntülerine göre yaklaşık 20.000 Hektar alanda felakete maruz kaldık, 3 yurttaşımızı ve pek çok hayvanı ve ve ormanlarımızı kaybettik…
        Manavgat’ta dört farklı noktadan başladığı söylenen yangın bir anda Sarılar mahallesinde yayılarak kent merkezini de etkisine aldığı rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldığı, komşu ilçe topraklarında ilerlediği belirtilmektedir.. Bu bölgede iki özel hastane hızla boşaltıldı. Manavgat Devlet Hastanesi başından itibaren tahliye için hazırlık içinde olmuştu. Hastanenin ormana yakın kısmı soğutuldu ve bir hendek kazılarak korumaya alındı. Yoğun bakımdaki entübe hastalar (8 adet) Alanya’daki hastanelere sevk edildiler. Hastanede görüştüğümüz Antalya İl Sağlık Müdürü ve Başhekim tehlike riskinin kalmadığını ve tahliyenin gerekmediğini belirttiler. Hekimleri ve sağlık çalışanlarını dayanışma duygularımız ile ziyaret ettik, onların yanında olduk.
        Manavgat Belediyesi ve Atatürk Kültür Merkezindeki Dayanışma Merkezine giderek bölgedeki son durumu, yardım organizasyonlarını ve ihtiyaçları konuştuk. Belediye Başkanı ile telefonla iletişim kurduk.
Ulualan orman yangın yönetim merkezinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile durum değerlendirmeleri yaptık.
        Bu aşamada ormanlarımızın, kent merkezinde kalabilen yeşil alanların bile korunamadığı, yeterli donanımın sağlanamadığı özellikle su temini ve söndürme uçaklarının yetersizliği gibi nedenlerle fedakarca çalışan görevlilerin etkili olmadığı görüşleri resmi açıklamalar dışında yaygın bir kanı olarak dile getirilmektedir.
        Manavgat’ta Basın ve yayın kuruluşları ile de görüşlerimizi paylaştık.

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ.