0242 237 50 75

Ortak Paydamız, İyi Hekimlik Değerleridir

images_divan

Antalya Hekim Meclisinin sorunların değil çözümün bir parçası

 

Üç yıllık bir aradan sonra Antalya Tabip Odası Hekim Meclisi tekrar toplandı. 14 Nisan 2019 Pazar günü gerçekleştirilen toplantının açılıış konuşmasını Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin yaptı.

Prof. Dr.Nursel Şahin, “Ortak Paydamız İyi Hekimlik Değerleridir” başlığıyla meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Bürokratik çatı örgütü değil, etkin, demokratik, katılımcı, çağdaş bir Antalya Tabip Odası için Antalya Hekim Meclisini topladık. Birlikte üretip, birlikte yöneteceğiz.” dedi.

Sorunların değil çözümün parçası
Çalışma ortamları farklı, uygulama alanları farklı, sorunları farklı olan hekim gruplarının , birlikte üretip birlikte söz ve karar sahibi olabilecekleri bir Antalya Tabip Odası için Antalya Hekim Meclisi yapılanmasına gittiklerini ifade eden Prof.Dr.Nursel Şahin, Hekim Meclisinin temel amacının çevreye, doğaya ve yaşayan tüm canlılara, hekime, insanlara… ait yani mesleğimizin değerlerini içeren her konuda çözüm üretme ve toplumsal bir sağlık politikası oluşturulması sürecinde öncelikli olarak tabip odasının izleyeceği yol ve yöntem konusunda tavsiye kararları almaktır.” dedi.

Antalya Hekim Meclisi Divan Başkanlığına Prof. Dr.Ertan Yılmaz Divan üyeliklerine ise Dr.Elmas Döşemeci ve Dr. Metehan Akbulut, seçildiler.

Sağlık çalışanları ve hekimlere yönelik şiddet konusunda Dr.Kaan Taşer’in yaptığı sunumun ardından sağlıkta şiddetin önlenmesi için yapılacak çalışmalar üzerine tartışma yürütüldü.

Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum!
Dr. Ersin Arslan’ın öldürüldüğü tarih olan 17 Nisan 2019, Çarşamba günü tüm ülke genelinde olduğu gibi Antalya’da da yapılacak etkinliklerin organizasyonu tartışılarak netleştirildi. Antalya’daki tüm sağlık kurumlarında (Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri , Üniversite Hastaneleri, Özel Tıp Merkezleri ve Özel Hastanelerde) sabah mesai başlangıcında 08.00-08.30 saatleri arasında kaybettiğimiz bütün hekimler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacak. Saat 12.30’da Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması, saat 18.45- 20.00 arasında ise Attalos Meydanı’nda “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum!” nöbeti gerçekleştirecek.

Hekim Meclisi üç ayda bir toplanacak

Toplantıda söz alan hekimler, özelde hekimlerin yaşadığı sorunlar ve çözümlerine dair önerilerini ilettiler. Ülkemiz sağlık ortamındaki gelişmeler ve Antalya yerelinde yaşanılan sıkıntılar ve çözüm önerileri ise toplantının diğer gündemleri oldu.

Yapılan konuşmalarda, hekimlerin yaşadıkları sorunların çözümünde, Hekim Meclisi yapılanmasıyla birlikte daha güçlü olacakları vurgusu yapılarak; Antalya Hekim Meclisinin sorunların değil çözümün bir parçası olacağının altı çizildi. Antalya Hekim Meclisi üç ayda bir toplanacak.

Şiddete Sıfır Tolerans sunumu için linki tıklayınız