0242 237 50 75

Pandemi bitmedi ama pandemi yönetimi bitti

metehan-akbulut-konusma

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı 14 günlük Covid 19 verilerinin bile salgının yükselişini ve gidişatını gösterdiğini söyleyen Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut “Üstelik bu rakamların gerçeğin çok çok altında olduğunu biliyoruz. Bu rakamlar pandeminin bitmediğini ancak pandemi yönetiminin bittiğini göstermektedir” dedi.

Salgın yönetilemiyor! Yeni vaka sayıları hızla artıyor
Sağlık Bakanı ve AKP iktidarının artık salgını görmezden geldiğini ve salgın kontrol altına alınmış gibi davrandığını söyleyen Dr. Metehan Akbulut , ancak resmi verilerin bile bunun böyle olmadığını gösterdiğine dikkat çekti.

Açıklanan haftalık verilerin kısıtlı ve gerçeği tam olarak yansıtmaması nedeniyle durumu tam olarak bilemediklerini ifade eden Dr. Metehan Akbulut “Ancak açıklanan resmi veriler bile vaka sayıların hızla artmaya devam ettiğini göstermekte. Bir ay öncesine göre 14 günlük vaka sayısı 16 katına, 14 günlük ölüm sayısı 7 katına çıktı. Sağlık Bakanlığının 18-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında açıkladığı vaka sayısı 365 bin günlük ortalama 52 bin. Ölüm sayısı ise 157. Salgında başının çaresine bak dönemindeyiz, çünkü salgını yönetmek isteyen iktidar yok. Oysaki maske, mesafe, ve hijyene dikkat edilmesi gereken bir dönemdeyiz” şeklinde konuştu.

Salgın yönetilmek isteniyorsa bilimin ürettiği bilgi birikimi ile salgına ilişkin doğru ve güncel sayıları ve bu sayıların bilimsel yöntemlerle yapılan yorumların kullanması gerektiğini belirten Dr. Metehan Akbulut “Bu kadar yüksek vaka sayıları haftalık değil salgının seyrini izlemek, yönetmek ve toplumun dikkatini çekmek için doğru ve günlük açıklanmalıdır” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya sorular
“Hastalığın yayılımının önlenmesi için çok iyi bir temaslı takibi  son derece önemli. Buna rağmen bırakın temaslı takibini vaka tespiti için test bile yapılmak istenmemektedir” diyen Dr. Metehan Akbulut Sağlık Bakanlığına sorular sordu.

*Bilim Kurulu gibi bir mekanizma neden işletilmemektedir.
*Covid 19 için hatırlatma dozları, eksik aşıların tamamlanması ve aşısızlara yönelik stratejiler neden geliştirilmemektedir?
*Toplu taşımada vaka sayısının binin altına düşmesi nedeniyle maske zorunluluğunu kaldıran AKP iktidarı maske zorunluluğu için ne beklemektedir?
*Halk sağlığı önlemleri olmadan salgının hızını kesebilmek mümkün müdür?
*Test sayılarının açıklamasından neden vazgeçildi?
*Temaslılara neden test yapılmıyor ve karantina uygulanmıyor?
*Riskli alanlara girişte HES kodu takibi ve izolasyon uygulamasına hala neden geçilmiyor?
*Özellikle çalışma yaşamında izolasyon ve karantina düzenlemelerinin neden uygulanmıyor?

Çalışma yaşamında temaslıların, hasta olanların karantinaya alınmadığı için yıllık izin almak durumunda kaldıklarına dikkat çeken Dr. Metehan Akbulut, faturanın yine işçilere, emekçiler yüklenmek istendiğini vurguladı.