0242 237 50 75

Perge Side Aspendos E Turu

images_gezi_-_Kopya

 

Perge Side Aspendos E Turu

Tarih –17 Ocak 2021 Pazar Saat 15.00
Oturum Süresi: 2 saat
Perge, Side, Aspendos (Akdeniz’in üç güzeli)
Akdeniz’in tarih boyunca sürekli çok önemli olaylara tanıklık ve beşiklik eden bu üç kentini ne kadar biliyoruz?
Perge:
Troya Savaşı sonrası kurulduğu mitolojik hikayelerde anlatılan ama gerçeklerin ışığında yapılan ve yıllarca süren kazılar sonrası tarihinin aslında tüm Anadolu kentleri gibi çok daha eskilere gittiği bilinen Perge’yi bu eşsiz tarihi, Helenistik dönemdeki ve ardından gelen Roma dönemindeki önemi açısından inceliyoruz.
Perge’nin antik şehirler arasındaki farkı, stratejik önemi, şehircilik anlayışı ve binaların konumu gibi konularla şehri gezerken, Perge’nin stadyumunda dolaşacak, muhteşem tiyatrosunda Anadolu tiyatrolarını ve Perge tiyatrosunun fark ve önemini konuşacak, farklı ve ilginç Agorasında dükkanlardan ve işlevlerinden bahsedecek, şehrin giriş kapısından Akropolüne giden ana cadde üzerindeki detayları ve bu caddenin şehir için önemini ve işlevini araştıracağız.
Aspendos:
Hititlere ve hatta daha da eskilere dayanan tarihiyle ve Side dışında gümüş para basan tek kent olması ve daha pek çok özelliğiyle öne çıkan Aspendos’u, muhteşem tiyatrosunda Anadolu’daki tiyatrolar, farkları ve işlevleri açısından inceleyeceğiz. Eşsiz güzellikteki su kemerleri ile de su kemerleri teknolojisini konuşacağız.
Side:
Bir yarımada üzerindeki konumuyla tarihte Doğu – Batı arasındaki gidiş gelişlerde önemli bir yer tutan Side’yi tiyatrosu, tapınakları, çeşmeleri ve bugün müzelerde bulunan eşsiz eserleriyle gezeceğiz.
Sayın Meslektaşlarımız,
Pandemi nedeniyle bunlar E Tur olarak Zoom üzerinden olacak. Evlerimizde otururken, hep birlikte gezeceğiz, bilgileneceğiz, aklımızdakileri sorma olanağına sahip olacağız.
Lütfen 17 Ocak 2021 saat 12:00’a kadar kayıt olmayı unutmayın.

Kayıt için 

https://www.duspatikasi.com/etkinlikkaydi/antalya-tabip-odasi-perge-side-aspendos-eturu