0242 237 50 75

SadıkÖzen

SadıkÖzen

1934 yılında Darende’de dünyaya geldi

1934 yılında Darende’de dünyaya geldi. Babası terzi, annesi ev kadınıdır. Altı çocuklu bir ailenin tek erkek çocuğudur. 1940 yılında ailesi Ankara’ya taşındı.

Ankara Ulus İlkokulu, Dördüncü Ortaokul ve Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdikten sonra Üniversite öğrenimini Ankara Tıp Fakültesi’nde yaptı. Fakülteye devamı sırasında, dört buçuk yıl süreyle “Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü”nde memur olarak çalıştı. Bu arada fakülte ile ilgili her türlü sosyal etkinliğin içinde oldu. İlk olarak görev aldığı ve başkanlığını yaptığı “Üniversitelerarası Bursları Artırma Komitesi” bursların 125 liradan 150 liraya çıkarılmasını başardı.

1956 yılında kurulan “Tıp Sohbet Kulübü”nün başkanı oldu. Son sınıfta ise “Stajyerler Komitesi Başkanlığı”na seçildi. Ankara Tıp Fakültesi’nden 1958 yılında mezun oldu.

Mezuniyetten sonra, sırasıyla; Ahlat, Darende, Kalecik Sağlık Merkezi ve Uzunada 30 Yataklı İaşeli Revir Baştabipliklerinde bulundu. 1966 -1968 yılları arasında yaptığı askerlik hizmetinden sonra, 1968 -1972 yılları arasında S.S.K Ankara Hastanesi’nde İç Hastalıkları Uzmanlık Dalı’nda ihtisas yaptı. Bir taraftan da, Darende Kültür Derneği Genel Başkanlığı görevinde bulundu ve “Beş Belde Dergisi” ni çıkardı.

İç Hastalıkları Uzmanı olarak çalıştığı SSK Malatya Hastanesi’nde Başhekimlik görevine atandı. Bu arada sosyal faaliyetlerini sürdüren Dr. Özen, “İnönü Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Derneği”nin kurucu üyeleri arasında yer aldı ve “Malatya Kaysı Şenlikleri” nin ilk Komite Başkanlığı’nı yaptı. 1973 yılında “Malatya Fuar Kurma ve Turizm Derneği” ni kurdu ve Malatya’dan ayrılıncaya kadar bu derneğin başkanlık görevinde bulundu.

1977 yılında kendi isteği ile Antalya SSK Hastanesi Başhekimliğine atanan Dr. Sadık Özen Aynı yıl, Genel Müdürlük tarafından İngiltere’deki sağlık hizmetlerini yerinde incelemek üzere Londra’ya gönderildi. Ve yine aynı yıl S.S.K Genel Müdürlüğü ile Sağlık-İş Sendikası arasında yapılan Toplu-İş Sözleşmesine Genel Müdürlük adına katılan üyeler arasında yer aldı. S.S.K.Antalya Hastanesi Başhekimliği sırasında, Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen “Üst Kademe Yönetici Semineri” ne katıldı. Ülkemizde büyük bir ilaç sıkıntısının yaşandığı 1978 yılında, “İlaç Toplama Kampanyası” başlatarak bu sıkıntının giderilmesine katkı sağladı. Bu kampanya, ülke çapında büyük ilgi gördü ve örnek alınarak birçok ilde uygulandı.

1979 yılı sonunda S.S.K.Antalya Hastanesi Başhekimliği’ nden kendi isteğiyle emekliye ayrılan Özen, sosyal alanda daha aktif çalışma olanağı buldu. “Beydağları-Saklıkent Turizm ve Konut Yapı Kooperatifi” başkanlığına seçildi.1980 li yıllarda, tıp alanında Antalya’nın büyük ihtiyacı olan “Nükleer Tıp Merkezi” ni kurdu. Bu suretle, Antalya’da yaygın olan “Guvatr” hastalarının tetkik için büyük kentlere giderek gereksiz masraflar yapmalarını önledi. Ultrasonografi ve Tıbbi Lazer cihazlarını Antalya’ya ilk defa getirerek halkın hizmetine sundu.

Bu arada, “Türkiye Çevre Eğitim Vakfı”, “Malatya Ve Çevresi Kültür Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği” nin kurucu üyesi oldu.

“Antalya Ekspres Gazetesi” nin ilk çıkışında köşe yazarlığı yaptı. Sosyal, siyasal, kültürel ve sağlıkla ilgili yazıları beğeni ile okundu, ama ne yazık ki iş yoğunluğu nedeniyle bu işi sürdüremedi. Bu arada, İstanbul ‘da yayınlanmakta olan “Malatyalılar” ve Adana’da çıkarılan “Beş Belde” dergisine makaleler yazdı.

Siyasetle de ilgilenen Dr. Sadık Özen 1994 seçimlerinde Kepez Belediye Başkanı adayı olarak seçime girdi ve az farkla kaybetti. 1995 seçimlerinde de Antalya’dan milletvekili aday adayı oldu ancak adaylığı gerçekleşmedi. 2002 yılında kurulan “Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi” nin kurucu oldu.

Sadık Özen, 2000 yılında kitap yazmaya başladı. “Doktorluk Dediğin İki Tık Tık – İlk Göz Ağrısı Ahlat” isimli ilk kitabını Antalya’da bastırdı. Daha sonra, Ozan yayıncılık tarafından sırasıyla; “Sırça Köşkün Kırık Camları”, “Doktorun Seyir Defteri”, “Zaman Tünelinde Bir Doktor”, “Sevginin Doruğundakiler”, “YANIT”, “Bireysel ve Toplumsal YOZLAŞMA”, “Milliyetsiz Aydınlar” ve “Kocatepe” den Dumlupınar’a” isimli kitapları yayınlandı.

Ankara Radyosu’nun açtığı arkası yarın yarışmasına “Kahraman Tıbbiyeli” isimli eseriyle katıldı ve bu yapıtı “Değerlendirmeye Layık Eser” seçildi. Bu eser, TRT İstanbul Radyosu’nca draması yapılarak Radyo I de yayınlandı. Şu anda “ATATÜRK’E BORCUMUZ” isimli kitabını yazıyor. Bu arada da siyasi ve sosyal alanda makaleler yazmakta devam ediyor.

Halen, bazı meslektaşları ile birlikte kurduğu Antalya “Özel Kepez Tıp Merkezi ‘nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak çalışmakta olan Dr. Özen bir taraftan da yazarlık yaşamını sürdürüyor ve bazı gazete ve internet sitelerine köşe yazıları gönderiyor. www.fikirplatformu.net ve “www.sadikozen.com” adlı kendisine ait web siteleri var.

51 yıllık mutlu bir evlilik hayatı, üniversite mezunu üç üç kızı ve dört torunu olan Sadık Özen’in; kız torunu Boğaziçi Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü bitirdi ve İstanbul’da büyük bir şirketin pazarlama müdürlüğünü yapıyor. Erkek torunlarından biri Ege Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi öğrencisi. Bir torunu ise dedesi ve babasının mesleğini seçerek İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tıp öğrenimine başladı.

Sadık Özen, başarılı ve sağlıklı olmasının sırrını, düzenli çalışma ve mutlu bir aile yapısına sahip olmasına bağlıyor. Ve bu konuda en büyük payın sevgili eşine ait olduğunu ifade ediyor.