0242 237 50 75

Sağlık Hizmetinde “İşçinin de Emeği” Var!

disk1

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık İş) Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi A Blok önünde “Sağlık Hizmetinde “İşçinin de Emeği” Var!” temalı basın açıklaması yaptı.

Antalya Tabip Odası’nın da destek verdiği eylemde sık sık “Sağlık İşçisiyiz Haklarımızı İstiyoruz”, “Direne Direne Kazanacağız” “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganları atıldı.

Eylem sırasında bir açıklama yapan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Dev Sağlık İş Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu ”Hastanelerimizin güvenliğinde, laboratuvarlara götürülen kanlarda, sterilize edilen ameliyathanelerde, temizlenen hasta odalarında, hastalarımızın bakımında, acillere hasta taşıyan ambulansların direksiyonlarında, hastanedeki tüm cihazların teknik bakımında, hasta kayıtlarında, çekilen tomografilerde sağlık işçilerinin emeği var. Bu nedenle, sağlık emekçileri arasında çalışma barışını bozan, sağlık işçilerini yok sayan uygulamaları kabul etmiyoruz. Sağlık hizmeti ekip işidir, bu ekibin bozulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Artık Yeter

Diğer sağlık çalışanları ile birlikte pandeminin tüm yükünü taşıdıklarının ve taşımaya devam ettiklerinin altını çizen Dr. Arzu Çerkezoğlu “İzinler kaldırıldığında sağlık işçisi sayılıyoruz, bize de uygulanıyor ama zaten adaletsiz olan ücretlendirmede adımız bile anılmıyor. Ama artık yeter. Yok sayılanlar kendisini var edecek. Sağlık işçileri yok sayılmaya ve sefalet ücretlerine razı olmayacak” şeklinde konuştu.

 

5 Acil Talep

Sağlık işçilerinin bugün için gerçekleşmesi gereken 5 acil talebimiz için mücadele ediyoruz.

*İşçilerden habersiz bir şekilde imzalanan toplu iş sözleşmeleri ile dayatılan enflasyon farkı bir zam değildir. Resmi enflasyon rakamları ile verilen zamlar karşılığında ücretlerimiz erimeye devam ediyor. Bütün sağlık işçileri için iyileştirme istiyoruz!

* Sağlık emekçileri açısından kazanılmış bir hak olan “haftada 40 saat çalışma” istiyoruz!

*Taşeron döneminden gelen keyfiyet ve hukuksuzlukların artık son bulmasını, yaptığımız işlerin belirlenmesini ve “Görev Tanımları”mızın yapılmasını istiyoruz!

*12 saatlik çalışmamız 11 saat gösteriliyor.

Ara dinlenme ve yemek molalarımızın düzenlenmesini istiyoruz!

*696 Sayılı KHK ile getirilen “Zorunlu Emeklilik” uygulamasının son bulmasını, tayin ve becayiş hakkımızı istiyoruz!

Sağlık işçileri olarak bu taleplerimizi gerçekleştirmek ve haklarımızı elde etmek için hep birlikte omuz omuza mücadele edeceğiz!