0242 237 50 75

Sağlıkta Dönüşüm Öldü

images_img1_nefikr

Görev İmamlara Kaldı

Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında “hastanelerde yatan hastalara ve hasta yakınlarına manevi destek sunulmasına ” ilişkin protokole sert tepki gösteren Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Op. Dr. Nefi Kara, “Hastanelerde imam görevlendirmesi AKP’nin övündüğü sağlıkta dönüşüm programının cenazesini kaldırma itirafıdır.” dedi.

İmam değil sağlıkçıya ihtiyaç var
7 Ocak 2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında ” hastanelerde yatan hastalara ve hasta yakınlarına manevi destek sunulmasına ” ilişkin protokol imzalanması hakkında bir açıklama yapan Dr. Kara “Sağlıkta Dönüşümün hastalar için ölüm getiren sistem haline geldiğinin bizzat Bağlık Bakanı Müezzinoğlu tarafından itirafı edildiğini söyledi.

“Bu anlaşma ile görülmektedir ki Sağlık Bakanlığı Türkiye sağlık ortamının olumsuz verilerini, özellikle ölüm oranlarının arttığını, hastaların dertlerine çare olamadıkları gerçeğini görmüş, kabul etmiştir.” diyen Dr. Kara, Hastanelerde imam değil doktora, yardımcı sağlık personeline memurlarına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

AKP’nin övünerek uyguladığı Sağlıkta Dönüşümün vebalinin ve günahının din görevlerinin üstesinden gelebileceğinden çok daha fazla ve kirli olduğunun altını çizen Dr. Kara “Sağlıkta Dönüşümün önüne daha önceleri hekimler ve sağlık çalışanları atıldı ve sistemin hedefi haline getirirdi. Şimdi geldiğimiz nokta itibari ile ölen, kokuşan bu Sağlıkta Dönüşüm cenazesini imamların kaldırması istenmektedir. Sağlıkta dönüşüm programının tüm kokuşmuşluğuna rağmen hastalarına sağlık hizmeti veren onları yaşatmakla uğraşan sağlık çalışanları mevcuttur. İmamlarınızı başka yerlerde istihdam edin. Hastanelere hemşire ve sağlık memuru görevlendirmesi yapın lütfen. Bunu hekimler olarak bizi yetiştiren eşit ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmetine layık olan halkımız adına istiyoruz. ” şeklinde konuştu.

Karşısındayız
Sağlık alanında çok ciddi sorunlar ve eksiklikler olduğunu belirten Dr. Kara sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP, imamlara ayırdığı bütçeyi, yetersiz olan sağlığa vermelidir. Ameliyat olacak bir hastanın anestezi uzmanına ve cerraha ihtiyacı var. İmama değil. Bu uygulama AKP’nin halkın sağlığı diye bir derdi yok. Bu uygulama dini yaşamın her alana sokmaya yönelik girişimlerinden bir tanesi. Biz Antalya Tabip Odası olarak bu gerici uygulamanın karşısındayız.” dedi.