0242 237 50 75

Sahipsiz değiller

images_img1_anteks1

Fabrikalarının kapandığı Ekim 2013ten beri, maaş, ihbar ve kıdem

Fabrikalarının kapandığı Ekim 2013ten beri, maaş, ihbar ve kıdem tazminatlarını alamayan Anteks İşçilerine direnişlerine Antalya Tabip Odası, DİSK, KESK ‘ten destek geldi.

Antalya Tabip Odası, DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği ve KESK Antalya Şubeler Platformu düzenledikleri basın toplantısında, Anteks dokuma fabrikasında işten çıkarılan işçilerin eylemine destek verdiler. Ortak basın açıklamasını okuyan DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, Anteks dokuma fabrikasında işten çıkarılan 1200 işçinin 22 milyon liralık alacaklarının ödenmediğini belirterek, fabrikada nöbet tutan işçilerin uzun yıllar çalıştıkları iş yerinden kıdem, ihbar tazminatının yanı sıra maaşlarını da alamadıklarını söyledi.

Anteks yöneticilerine de çağrı yapan Aybar, işverenin ortaya çıkmasını ve niyetini samimiyetle göstermesi gerektiğini söyledi. Patronların uzun yıllar üzerinden para kazandıkları kişilere borcunu ödemesi gerektiğini ifade eden Aybar, “Patronlar gerçekten ne yapmak istiyor. Bu insanların sabrı tükenmektedir. Artık kayış kopmak üzeredir” dedi.

Dr.İbrahim Çelik:Amaç zarar vermek değil
Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr.İbrahim Çelik ise yaptığı konuşmada, yoksulluğun pençesine atılan işçilerin fabrikadaki demirbaşlara sahip çıkabilmek için nöbet beklediklerini kaydetti. Cebinde ekmek parası olmayan işçilerin dava açabilmesi için gerekli olan parayı dahi ödeyemeyeceklerini ifade eden Dr.Çelik, eylemi fabrikaya zarar vermek için değil, alacakları karşılığında teminat gördükleri malzemelere sahip çıkmak için gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Mustafa Ayar:İşveren samimi değil
KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar, işverene yönelik çağrısını şöyle dile getirdi:” İşveren ortaya çıkmalı, niyetini ve samimiyetini, ki varsa eğer göstermelidir. Çünkü bu taraf, yani emek tarafı aylardır emek ve samimiyetini ortaya koymuştur. Şimdi patronlar yıllardır üzerinden para kazandıkları insanlara en azından insani borcunu ödemelidir.”