0242 237 50 75

Soma kader değil katliamdır

images_img1_40

 Soma’da Meydana gelen maden faciasının 3. Gününde KESK-DİSK-TMMOB ve Antalya Tabip Odası’nın çağrısı üzerine

Soma’da meydana gelen maden faciasının 3. gününde KESK-DİSK-TMMOB ve Antalya Tabip Odası’nın çağrısı üzerine Antalya’da Özel ve Kamu Sağlık kuruluşlarıyla beraber tüm işyerlerinde çeşitli anmalar ve protestolar gerçekleştirildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

KESK-DİSK-TMMOB ve Antalya Tabip Odası’nın çağrısıyla on binlerce emekçi bu gün greve gitti. Antalya’da da grev öncesi sabah saat 09:00’da kurumlar önünde Soma’da hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı. İlk olarak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi A Blok önünde toplanan yaklaşık 400 çalışan saygı duruşunda bulunduktan sonra Antalya Defterdarlığı önünde saygı duruşu yapan BES üyesi kamu emekçileriyle birleşti. Burada birleşen kitle Yıldız mahallesi ve TRT güzergahından Aydın Kanza Parkına kadar yürüyerek diğer kitleyle buluştu. Aydın Kanza Parkında toplanan binlerce emekçi buradan sloganlarla Cumhuriyet Meydanına yürüdü.

Akdeniz Üniversitesindeki  sağlık çalışanları ve  hastalarında katılımıyla kitlesel olarak Tıp Fakültesi A blok önünde saat 09.00’da saygı duruşu ve ıslıklarla hayatını kaybedenler anıldı.

 Özel Medline Hastanesinde saygı duruşu ve anma programına katılan Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Halil Duran hastane çalışanlarına yaptığı konuşmada;

Biz sağlık çalışanları insanların hasta olmaması için, Hastaların tedavisi için çalışırız.

Halbuki bugün,

Sağlıklı, hasta olmayan kara Elmas emekçilerine mezar olan sağlıksız, özensiz yapılan madenlerin öldürdüğü insanlar için karalar giyinmiş toplanıyoruz, beyazlar simgemizken.

Yastayız.

Ülkemiz insanları sağlıksız üretim süreçlerinin kurbanı olduğu için yastayız. Kar amacından ötesini görmek istemeyen zihniyetin ve onu destekleyen iktidarın katliamı için yastayız.

Ülkemizin evine ekmek götürmek için sağlıksız koşullarda çalışmaya mecbur bırakılan kömür işçileri için yüreğimiz kan ağlıyor.

Sevgili soma halkı, zalimliğin öldürdüğü evlâtlarınızı  saygıyla ve minnetle selamlıyor, failleri aklımızın bir köşesine yazıyoruz ,Başınız sağolsun. Şehitlerimizi unutmayacağız.

 

seslendi ve saat 11.00’da Aydın Kanza Parkından başlayacak yürüyüşe davet etti.

Antalya Tabip Odası, DİSK-KESK ve TMMOB’un çağrısını yaptığı yürüyüş saat 11.00’da Aydın Kanza Parkından Cumhuriyet Meydanına siyah tabut taşıyarak başladı. Kafalarına baret takan ve siyah kıyafet giyen sendika ve meslek odaları üyeleri ve vatandaşlar yakalarına da siyah kurdele takan vatandaşlar “Soma kader değil katliamdır, Somanın katili AKP, Soma işçileri yalnız değildir” sloganları atarak Cumhuriyet meydanına kadar yürüdü. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte öfke ve hüzün büyük oldu.

Antalya Tabip Odası Yönetim kurulu ve üyelerinin de katılım sağladığı yürüyüş  Cumhuriyet Meydanında sona erdi. Burada KESK Şubeler Platformu dönem sözcüsü Mustafa Ayar’ın Soma’da hayatını kaybedenler anısına bir basın açıklaması gerçekleştirmesiyle eylem sona erdi.

Cumhuriyet Meydanında kurumlar adına konuşan KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar “Yüreğimiz yanıyor! Türkiye işçi sınıfı Soma’da yitirdiği arkadaşlarının anısı önünde ayağa kalkıyor. 

Sadece işçiler değil tüm Türkiye halkları, onların anısını yaşatmak, yakınlarına başsağlığı dilemek, Soma’nın acısını paylaşmak ve sorumlulardan hesap sormak adına bugün işyerlerinde, sokaklarda, meydanlarda bir araya geliyor. 

Soma’da yüzlerce işçinin can verdiği katliam bu ülkede biraz olsun vicdanı olan, bir az olsun onuru olan herkes için bir milat olacaktır. Türkiye işçi sınıfının iş cinayetlerine, güvencesiz çalıştırmaya karşı sabrı kalmamıştır. 

Çünkü biz biliyoruz ki bu katliam “kaza” ile olmamıştır. Ve yine çok iyi biliyoruz ki, önceki cinayetlerde olduğu gibi işçi kardeşlerimizin ölümü kader değildir. Özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenler Soma’da yaşananların başlıca sorumlularıdır.

Yıllarca kamu eliyle üretimin yapıldığı madenler, özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşanmıştır. 2002 yılından 2011 yılına kadar kömür madenlerindeki iş cinayetleri yüzde 40 artmıştır. Bunun nedeni özelleştirmedir, taşeronlaştırmadır, maliyetleri düşürmek için işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin savsaklanmasıdır, TTK bünyesinde çalışan işçi sayısının üçte bir oranında azaltılmasıdır” dedi. Basın açıklamasının ardından yapılan oturma eylemiyle açıklama sona erdi.