0242 237 50 75

TTB kimseden talimat almaz

images_foto2016_ttb-dava

Antalya Tabip Odası üyesi hekimlerin de olduğu çok sayıda hekim

Aralarında Antalya Tabip Odası üyesi hekimlerin de olduğu yüzlerce hekim Ankara’da yargılanan TTB Merkez Konseyi üyelerini yalnız bırakmadı. Ülkenin dört bir yanından gelen yüzlerce hekimin yanısıra çok sayıda milletvekili, siyasi parti, emek ve meslek örgütü temsilci ve üyeleride  davayı izledi.

“Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması nedeniyle gözaltına alınıp bir hafta süren gözaltıdan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan bir önceki dönemin TTB Merkez Konseyi üyeleri, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı.

Savunmaların ardından hekimler ve avukatları, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını “Suç işlediğimizi düşünmüyoruz, o yüzden kabul etmiyoruz” diyerek reddetti.

Evrensel hukuka uygun
Duruşmada ilk savunmayı bir önceki dönem Merkez Konseyi Başkanlığını yürüten Prof.Dr. Raşit Tükel yaptı.

“Savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten açıklamamız sebebiyle gözaltına alındık” diyen Prof.Dr.Tükel şunları söyledi: “Savaş bir halk sağlığı sorunudur. Açıklamamız sadece belli bir yerdeki çatışmadan bağımsız çatışma ortamlarındaki halk sağlığı sorununa dikkati çeker niteliktedir. Her koşulda insanların sağlığından yana olan hekimler bunları önlenebilir olarak tanımlayarak acilen barışın sağlanmasını talep ediyor.”

Tükel’in ardından konuşan diğer TTB MK üyeleri açıklamalarının suç unsuru taşımadığını söyledi.

TTB kimseden talimat almaz
Son savunmayı yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof.Dr. Sinan Adıyaman ise “Merkez Konseyi üyeleri günün 24 saati insanların sağlığı için sağlık hizmeti sunuyoruz. TTB, görevlerini yaparken kimseden talimat almaz. Hiç kimsenin arka bahçesi değildir. Meslek örgütüm ve şahsıma yönelik suçlamaları reddederek beraat talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmanın 20 Mart 2019 saat 09.00’da yapılmasına karar verdi.