0242 237 50 75

Ülkemiz ve Geleceğimiz İçin

images_foto2016_1mayis19

Antalya Tabip Odası’nın da katıldığı Birlik Mücadele ve Dayanışma

 

Antalya da bu yıl Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs kitlesel kutlamaya sahne oldu.

Türk -İş, DİSK, KESK, Birleşik Kamu İş, TMMOB ve Antalya Tabip Odası’nın  öncülüğünde yapılan yürüyüş ve mitinge binlerce kişi katıldı. Aydın Kanza Parkında bir araya gelen binler Cumhuriyet meydanına yürüdü.

Antalya Tabip Odası, Cumhuriyet Meydanına girerken “Sermayeninin değil halkın doktorları geliyor.İş Güvencelerinden, özlük haklarından, meslek onurlarından ve halkın sağlık hakkından vazgeçmiyorlar.Bu nedenle hedef gösteriliyorlar, şiddet görüyorlar. Ama bir an olsun vazgeçmiyorlar. Mücadelelerini büyük inanç ve kararlılıkla sürdürüyorlar Halkın doktorları geliyor….” anonsu yapıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Nursel Şahin alannda bir konuşma yaptı

 

Emekçiler, işsizler, kadınlar, kız kardeşlerim, gençler, emekliler, Emeklilikte yaşa takılanlar, Kıdem tazminatına göz dikilenler, zorunlu BES ile ücretleri kesilenler, iş cinayetlerine terk edilenler, güvencesiz çalıştırılanlar, emekleriyle hayatı her gün yeniden üretenler…
Bu 1 Mayıs’ta da her yerdeyiz… Tüm Türkiye’deyiz, Alanlardayız.
Dünyanın her yerinde, eşitlikten, özgürlükten, barıştan ve demokrasiden yana milyonlarca insan 1 Mayıs’ı kutluyor…
Sizleri hekimler, sağlık emekçileri ve kadınlar adına Selamlıyorum…
1 Mayıs, emeğin birlik, dayanışma ve mücadele günü hepimize kutlu olsun…
Omuz omuza olmak, akla, bilime ve emeğe yönelik her türlü saldırının meşru savunma ile karşılık bulacağını haykırmak, bunun gereği olarak örgütlenmek, birleşmek ve güçlenmek için alanlardayız.
Sinmeyeceğiz, yılmayacağız, bizleri ayrıştırmak isteyenlerin oyunlarına gelmeyeceğiz, tehditlere, nefret diline aldırış etmeyeceğiz,
Hepimiz farkındayız ki , emeğin örgütlü gücü sayesinde, bütün kötülüklerle baş edebiliriz; bir araya gelebileceğimiz, birleşebileceğimiz ve birlikte mücadele edebileceğimiz esas limanımız emeğin ve emekçinin örgütlülüğüdür…
Zira Emek, hayat demektir, tüm canlılar, insanlar, geleceğimiz demektir
Gelecek emeğin ve emekçinin ellerindedir.
Barışı savunmak, barış içinde bir arada yaşamanın mücadelesini vermek ancak emeğin ve emekçinin cesareti ile gerçekleşecektir.
KHK düzenine, tek adam buyurganlıklarına, hukuksuzluklara, adil olmayan yargılanmalara, azınlığın refahı için haklarımızın hiçe alınmasına, daha da yoksullaştırılmamız için uygulanan her türlü aldatmalara ve dayatmalara karşı buradayız.
Güvencesizliği, işsizliği, her türlü yoksunluğu bize reva görenlere, neden oldukları krizin bedelini emekçilere ödetmek isteyenlere, kamusal kaynakların talanına dur diyebilmek için bir aradayız.
Kadınlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı katledenlere, onları istismar edenlere, suçluları kollayanlara, şiddeti ve linç kültürünü iktidar olmanın aracı olarak destekleyenlere,
İşçi, köylü, memur, hekim, mühendis, avukat, bütün meslek gruplarıyla birlikte, alın teriyle, hakkıyla, hukukuyla yaşamak isteyen, kendine muhalif olan toplumun tamamını şiddet ve yasaklamalarla biat etmesini isteyenlere geçit vermeyeceğiz…

Bilim karşıtlığını, gericiliği bayrak yapanlara, komplo teorilerine sığınanlara karşı
Eşitlik, özgürlük, barış, demokrasi ve iyi hekimlik için alanlardayız…
Solunabilir hava, içilebilir su, kamusal kaynaklarımızın korunması, barınma hakkı, insanca ücret, sağlıklı yaşama hakkı en temel haklarımız… İnsan odaklı, ekosisteme dost, toplumsal olandan yana bir yönetim anlayışından yanayız.

Şenlik havasında yürüyüş
Saat 13.00 sıralarında Aydın Kanza Parkı’nda toplanmaya başlayan binlerce kişi, yoğun güvenlik önlemi altında Güllük ve Cumhuriyet Caddesi güzergahını kullanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Şenlik havasında geçen yürüyüşte vatandaşlar slogan atarak 1 Mayıs’ı kutladı.

Sahneye çıkan komite üyeleri, Şanlıurfa’da düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere Kahramanmaraş’tan yola çıkan işçileri taşıyan otobüsün devrilmesi sonucu 5 kişinin hayatını kaybetmesinden duydukları üzüntüyü aktardı.

Ortak paydada buluşuyoruz

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalığa hitap eden Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal,  , “1 Mayıs’ta gündemimizi, geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına yapılan saldırılar oluşturuyor. Bugün burada daha da artan sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız. Acımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimleriniz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız iş yeri farklı olsa bile işçi emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz” dedi.

Yaşasın Birlik, Mücadele ve Dayanışma

KESK adına konuşan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ise 1 Mayıs’ı kutlayarak, “İşçi sınıfı için mücadele eden, halkların kardeşliğine inanan yüz binlerce, milyonlarca işçiye, emekçiye, yoksula ve devrimciye selam olsun. 1 Mayıs ezilenlerin, dışlananların, yok sayılanların, yoksulların, işsizlerin, köle koşullarında insafsızca çalıştırılanların, mücadelelerini birleştirdikleri bir gündür. Ülkemiz ve gençlerimizin geleceği için, doğamıza ve kentimize sahip çıkmak için, kıdem tazminatı hakkımız için, kamuda haksız yere işten atılan yüz binler için, Ankara Gar katliamı ve tüm katliamlarda yitirdiklerimiz için, 1977 ve tüm 1 Mayıs şehitlerimiz için yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışması” şeklinde konuştu.

Miting Tertip komitesi adına konuşmayı yapan Genel-İş üyesi Olcay Şimşek, “Başta kıdem tazminatı olmak üzere işçi hak ve özgürlüklerinde gerilemeye yol açan emeklilikte yaşa takılmamıza neden olan her türlü program ne olursa olsun bizler için IMF programıdır” dedi. “Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir” diyen Şimşek, “Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti yetmemiş gibi şimdi de emekli olmayı zorlaştıracak kararlar almayı planlıyorlar” dedi.

Konuşmaların ardından halay ve müzik gösterileriyle devam eden kutlamalar sona erdi.