0242 237 50 75

Uygulamanın insani yanı yok

images_img1_beledye

Aralarında Antalya Tabip Odası’nın da

 

Aralarında Antalya Tabip Odası’nın da olduğu sendikalar, meslek odaları ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu yaklaşık yüz kişi , Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı ve son dönemde yaşanan işçi kıyımı ile sürgünleri protesto etti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ
Aralarında DİSK, Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu, Tüm-Bel-Sen, ile bazı siyasi partilerden temsilcilerin bulunduğu grup Karaalioğlu Parkı içindeki Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde toplandı. Basın açıklaması yapmak isteyenlerin önü belediyenin özel güvenlik görevlilerince kapatıldı. Bu duruma tepki gösteren grup, güvenlik görevlilerinin geri çekilmesini isterken, kısa süreli gerginlik yaşandı. ‘İşçi kıyımına, havuza, sürgün ve baskılara son’ pankartı önünde basın açıklamasını yaptı.

‘UYGULAMANIN İNSANİ YANI YOK’
Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu sözcüsü Av.Abit Küçükaslan grup adına yaptığı basın açıklamasında, 30 Mart seçimlerinin ardından göreve gelen yeni yönetimin bir takım ekonomik gerekçelerle taşeron işçileri işten çıkarırken, yeni yasa gereği belediyeye devredilen 87’si memur, 188’i işçi 275 personelin devlet personel başkanlığı havuzuna gönderildiğini belirtti. Bunun yanında 300’e yakın memurun da belediye yönetimince Antalya’nın en uzak ilçelerine gönderildiğini ifade eden Abit Küçükaslan, ‘Bu uygulamanın yasal dayanağı olmadığı gibi insani yanı da yoktur. Kamu yararı da olmadığından kamu vicdanını zedelemektedir” dedi.
‘BU UYGULAMADAN VAZGEÇİN’ ÇAĞRISI
Yapılan atamaların kamu, kişiler, Antalya ve ülke yararı düşünülerek yapılmadığını vurgulayan Abit Küçükaslan, tebliğ edilen atama yazılarının da usul ve yasaya aykırı düzenlendiğini savundu. Antalya’da yaşayanların sağlıklı ve çalışma verimliliğine uygun çalışmasını istediklerini kaydeden Abit Küçükaslan, ‘Sendikalar ve Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak siyasi düşüncesi ne olursa olsun, sürülenlerin, işten atılanların yanında olduğumuzu bildiriyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi yöneticilerini ve tüm ilgilileri çalışanları mağdur eden ve yasal dayanağı bulunmayan bu uygulamadan vazgeçmeye çağırıyoruz” diye konuştu.
TÜREL İLE GÖRÜŞTÜLER
Basın açıklamasının ardından Abit Küçükaslan ve Tüm-Bel-Sen Şube Başkanı İlhan Karakurt’un aralarında bulunduğu bir heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile görüştü. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Abit Küçükaslan, ‘Burada anlattığımız dertleri orada da anlattık. Diyalog olması için geçen haftadan bu yana randevu istediğimizi de söyledik. Kendisinin haberinin olmadığını söyledi. Onun için görüşemediğimizi söyledik. Arkadaşlarımız da tek tek sendikalarının sorunlarını anlatmaya çalıştılar. Diyalog açısından olumlu bir görüşme. Sonucunu bilmiyoruz” şeklinde konuştu.
HAZIRLANAN RAPOR VERİLECEK
İlhan Karakut ise Başkan Türel’e taşeron işçilerin çıkarılmasına ilişkin düzenlemeyi tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ilettiklerini belirtirken, şehir dışına gönderilen memur ve işçilerin sorunlarını da aktardıklarını kaydetti. Bunun yanında yasayla koruma altına alınan sendika yöneticilerinin görev yerinin değiştirilmesinin hukuksuz olduğunu söylediklerini anlatan İlhan Karakurt, ‘Bize göre sürgün, Menderes Bey’e göre görevlendirmeleri gözden geçireceğini söyledi. Kendisi bizden en kısa zamanda taşeron işçiler ve sürgüne gönderilen arkadaşlarla ilgili rapor istedi. Biz de bunu hazırlayacağımızı söyleyip ayrıldık” ifadelerini kullandı.