0242 237 50 75

18 Mart

images_duyuru_18mart

Barışı çok iyi bilir, çok iyi tanırız, savaştan ötürü.

Çanakkale Boğazı yalnız 104 yıl önce yaşanmış Çanakkale Savaşlarında değil, tarih boyunca emperyal düşlerine kavuşmak arzusuyla yanıp tutuşan pek çoklarının suya düşen hayallerinin adresi olmuştur.

Çanakkale’de bundan 104 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu, Britanya, Kanada, Fransa ve Anzak (Avustralya ve Yeni Zelanda orduları) güçlerine karşı savaştı.

Tarihin akışını değiştiren, ülkelerin kaderini belirleyen Çanakkale Savaşı aynı zamanda büyük bir dramdır.

Hemen hemen tüm dünya liderleri ve askeri kişiliklerinin tarihi önemi konusunda hemfikir olduğu bu şavaş, sonuçları açısından üç büyük kırılmaya neden oldu.

• Rus Çarlığı çöktü, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği doğdu.
• Osmanlı İmparatorluğu dağıldı ve yerine Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.
• Üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak adlandırılan İngiltere mağlup oldu ve mazlum ulusların kurtuluş hareketleri başladı

Bizler barışı çok iyi bilir, çok iyi tanırız, savaştan ötürü.

Vatanları için savaşmak üzere evlerinden, sevdiklerinden, uzak ülkelerinden çıkıp gelip canlarını veren; Türk’ün, Avustralyalı’nın, Yeni Zelandalı’nın, İngiliz’in, Fransız’ın, Hintli’nin ortak vatanıdır Çanakkale.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, savaşın ardından oğullarına kavuşamayan analara “Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır” diye seslenerek teselli verdiği, bir yüce gönüllülüğün izahıdır, Çanakkale.

Çanakkale Savaşının 104. yıldönümünde yaşamlarını kaybeden başta hekim meslektaşlarımız olmak üzere siperlerde yaşamlarını kaybedenleri saygı ve şükranla anıyoruz.

18 Mart 1915’in 104. yıldönümünde deniz muharebesini zafere ve zaferi destana dönüştüren savaş kahramanlarını bir kez daha saygı ve şükranla anıyoruz.

Antalya Tabip Odası
Yönetim Kurulu