0242 237 50 75

Adalet Göçük Altında

images_img1_39

Türkiye tarihinde yaşanan en büyük iş cinayeti

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği Türkiye tarihinde yaşanan en büyük iş cinayeti ile ilgili davanın karar duruşması 11 Temmuz 2018’de tamamlandı. Davada 5’i tutuklu 51 sanık yargılandı. Ancak karar en başta bu faciadan doğrudan etkilenen aileler olmak üzere toplumun vicdanını daha da sızlattı.

Katliamın yaşandığı şirket sahibinin beraat ettiği, yönetim kurulu başkanının ise yitirilen her can için sadece 18 günlük hapis cezası aldığı karara mağdur aileler ve avukatlar sert tepki gösterdi. Aslında bundan 4 yıl önceki açıklamalarda ölümlerin fıtrat olarak değerlendirildiği anımsandığında ve yargılama sürecindeki hukuksuzluklar dikkate alındığında bu sonucun bir anlamda beklendiği de söylenebilir.
Hiç bir karar kaybettiklerimizi geri getirmeyecektir ancak yaşadığımız toplumlara aidiyetimizde adalet duygusunun içselleştirilmesi önemli bir bileşendir. Bu kararı kabul etmiyor, üst mahkemelerin güveni sağlayacak bir karar alarak adaleti gerçekleştirmesini bekliyoruz.

Antalya Tabip Odası

Yönetim Kurulu