0242 237 50 75

Kadına Yönelik Şiddete Karşı

images_duyuru_ato

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü..

        Bugün 25 Kasım..

        Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü..

        Dünyanın her yanında görülen ama fazlasıyla da ülkemizde yaşadığımız, kadına yönelik ayırımcılık ve şiddet gibi ciddi bir sorunla ilgili farkındalık oluşturmanın tarihi bu…

1960 yılında, Dominik’te 30 yıllık Trujillo diktatörlüğüne karşı direnen Clandenista Hareketinde mücadele eden Mirabel soyadlı üç kız kardeşin vahşi bir şekilde öldürülmesinden ve o günün rejiminin türlü hilelerle bu cinayetleri gizlemesine rağmen bir sene sonra yıkılması ardından  gerçeklerin ortaya çıkarılmasıyla, 1981’de Latin Amerika’da, 1999’dan itibaren de BM’in aldığı kararla  tüm dünyada kutlanan utanç ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür, bu tarih..

        O zamandan bu yana dünyanın dört bir köşesinde kadınlar, efsaneleşen bu üç kız kardeşten birinin kelebek olan lakabından da esinlenerek;  cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, erken yaşta evliliklere, ataerkil toplumsal şiddete, savaşa ve ırkçılığa karşı kelebek sembolüyle seslerini yükseltiyorlar.

        Ülkemizde de yoğun bir muhafazakarlaşma baskısı altında; kahkahalarından hamile bedenlerine kadar her şey, ayıplı ve saklanması gereken şey olarak gösterilmekte, kadınlar açık veya gizli olarak evlere tıkılıp sadece kutsal anne rolüyle topluma çıkmaları özendirilmektedir. Bu yaşananların doğal sonucu ise ne yazık ki cinsel istismar, şiddet ve cinayet gibi çok dramatik olaylar olmaktadır.

        Kadına yönelik ayırımcılığın ve şiddetin reddedilmesi ve ortadan kaldırılması için çalışmak, dünya ve ülkemiz için hukukun üstünlüğü, insan hakları, laiklik ve demokrasi için çalışmak demektir ve bu hepimizin görevi olmalıdır..

        Kadın ve erkeğin; hayatı, tüm zorluk ve güzellikleriyle, beraberce omuzladığı ve paylaştığı günlerin gelmesi, umudumuzdur…

                                                                                Saygılarımızla..

                                                                            Antalya Tabip Odası

kadina siddet azalmiyor giderek artiyor

butterflies561