0242 237 50 75

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

 

Değerli Meslektaşlarımız

12 Aralık günü yapılacak olan yürüyüş ve mitingin Antalya Muratpaşa Kaymakamlı’ğı tarafından engellenmesine karşı “Geçinemiyoruz! Halktan emekten yana bir bütçe istiyoruz” başlıklı basın açıklaması 10 Aralık Cuma günü saat:12.30’da SES Antalya Şubesi’nde yapıldı. Açıklama DİSK, KESK, TMMOB temsilcileri ve sağlık çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti. Antalya Tabip Odası adına Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Naci İŞOĞLU katıldı.

BASIN METNİ

Değerli Basın Emekçileri;

Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizlerinin birini yaşıyoruz. Halkımız her gün yeni zamlara uyanıyor hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. Artan enflasyon karşısında emekçilerin maaşları her geçen gün eriyor. Her şeye her gün gelen zamlara yetişemiyoruz. Yaşanan krizin iktidarın bilinçli bir tercihi olduğu ilk ağızdan itiraf ediliyor. Bizler iktidarın uyguladığı ekonomik program sebebiyle bilinçli bir şekilde yoksullaştırılıyorken bir kesim uygulanan bu politika sayesinde servetine servet katıyor.

Bizler DİSK – KESK – TMMOB ve TTB olarak yaşanan bu kriz karşısında emekçilerin, halkın, hepimizin feryadına bir ses bir çığlık olmak için 12 Aralık 2021 Pazar günü “ Geçinemiyoruz! Halktan emekten yana bir bütçe istiyoruz” şiarıyla miting yapmaya karar verdik. Bunun için gerekli müracaatımızı Muratpaşa Kaymakamlığına yaptık.

Ancak mitingimiz  “ risk oluşturacağı” gerekçesiyle yasaklanmıştır. Bu risk nedir? İnsanların geçinemiyoruz feryadı kimler için risk yaratmaktadır? Bu feryat ancak sermaye sınıfının uykularını kaçırır, onları riske sokar. Yasak kararıyla anlıyoruz ki mitingi yasaklayanlar sermaye sınıfının uykusunun kaçmasını istemiyor.

Değerli basın Emekçileri;

Yasak kararı mülki idarenin kanunları istediği gibi eğip büktüğünü de açığa çıkarmıştır. İki hafta önce Kapalı Yol Halk Bankası önünden Attalos Heykeline yapmak istediğimiz yürüyüş izin alınmadığı gerekçesiyle engellenmişti. Şimdi izinli yapmak istediğimiz miting de “risk” var bahanesiyle engelleniyor. Engelleniyor çünkü iktidar “Geçinemiyoruz” çığlığının duyulmasını istemiyor. Kulaklarını tıkayanlara

Ama ne yaparsanız yapın emekçilerin, halkın çığlığını sizler aracılığı ile sesimize kulaklarını tıkayanlara, emekçiye, halka sırtını dönüp, ürettiğimiz değerleri,  ödediğimiz vergileri bir avuç mutlu yandaş azınlığa peşkeş çekenlere, kendileri şatafat içerisinde yaşarken bizden ‘soğan ekmekle yaşam sürdürmemizi’ bekleyenlere, artık yeter demeye kararlıyız.

Kaymakamlığın aldığı bu karar tamamen iktidarın istediğini yerine getirmektir. Bizler her ne pahasına olursa olsun 12 Aralık Pazar günü saat 13.00’da yürüyüşün başlangıç noktası olan Aydın Kanza Parkında olacağız. Tüm halkımızı bekliyoruz. Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz.

                        DİSK – KESK – TMMOB ve TTB