0242 237 50 75

“Önce görev yapması engellendi, küfredildi, hakaretler edildi, defalarca yumruklanarak dövüldü.”

images_nurselsahin

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Nefroloji bölümü başasistanı Doçent Dr. Metin SARIKAYA görevi başında hasta yakını tarafından sözlü ve fiziksel şiddete uğradı.

 

Değerli Meslektaşlarımız,

“Önce görev yapması engellendi, küfredildi, hakaretler edildi, defalarca yumruklanarak dövüldü.”

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Nefroloji bölümü başasistanı Doçent Dr. Metin SARIKAYA görevi başında hasta yakını tarafından sözlü ve fiziksel şiddete uğradı.
15 Ağustos Perşembe günü saat 10.30’da hasta ziyaretinde hasta yakını bilgilendirmesi yaparken diğer hasta yakını tarafından sözlü müdahale ve hakarete uğrayarak görev yapması engellenmiştir. Bunun üzerine özel güvenliğe haber veren Dr. Sarıkaya müdahale eden kişinin görev yerinden uzaklaştırılmasını sağlayarak görevini tamamlayıp, odasına geçti. Saat 13.30’da odasından çıkarken hasta yakınının abisi olduğu sanılan bir kişi tarafından önü kesilerek önce ağza alınmayacak küfürler edilerek daha sonra yumruklanmak suretiyle fiziksel şiddet uygulandı.
Çağrılan güvenliğin kişiyi uzaklaştırmasından sonra Dr. Sarıkaya’nın kişiden şikâyetçi olduğu, beyaz kod işleminin yapılması için görevlilerle irtibata geçtiği anda aynı kişi bir kez daha birçok çalışan ve güvenlik görevlisi önünde yumruklayarak küfürlerine devam etmiştir. Darp nedeniyle Sarıkaya beyin sarsıntısı geçirmiş ve psikolojik olarak etkilenmiştir. Yaşanan olay savcılığa intikal etmiş ve ilk incelemeden sonra darp eden kişi serbest bırakılmıştır.
Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel ŞAHİN ve yönetim kurulu üyeleri Dr. Sarıkaya’yı işyerinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunarak yaşanan olayın kabul edilemez olduğunu ifade etmiştir. Bu sürecin yakın takipçisi olacaklarını ve her türlü hukuki ve diğer destekleri vereceklerini ifade ettiler.
Caydırıcı yasaların çıkmadığı, şiddetin önlenmesi için toplum eğitiminin geniş boyutta yapılmadığı, hekim ve sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek yerine hedef gösterilmeye devam edildiği sürece şiddetin boyutunun daha da arttığının açıkça görüldüğünü ifade eden Dr. ŞAHİN hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının yaşatmaları için yaşamaları gerektiğinin vurgusunu yaptı.
TTB’nin hazırladığı yasa tasarısının yasalaşmasının bir ölçüde bu olayları azaltacağını da ifade etti. Aynı zamanda Başhekimlik makamı ziyaretinde de bulunan heyet yaşanan şiddet olayları ile ilgili birlikte neler yapılabileceği konusu başta olmak üzere mesleki konularda görüşme gerçekleştirdi.

Antalya Tabip Odası
Yönetim Kurulu