0242 237 50 75

Popülist yaklaşımlardan vazgeçilmeli

metehan-akbulut

Kamuda randevusuz hasta kabulüne başlanması hakkında yazılı bir açıklama yapan Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut, halkla hekimleri karşı karşıya getirecek uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi ve  popülist yaklaşımlar yerine gerçekçi çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi.

Hastaların yararına değil

Uygulamanın bir ay önceden başlatıldığını hatırlatan Dr. Metehan Akbulut, “Resmi yazı yaklaşık bir ay önce hastanelere gönderildi. Kuşkusuz MHRS sisteminde de ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Hastalarımız randevu alamıyor ve ciddi mağduriyetler yaşanıyordu. Ancak bu uygulama sorunları ve mağduriyetleri çözmekten çok uzak. Hastalarımızın yararına olmayıp, hatta zararınadır. Hizmet kalitesi azalacaktır. Üstelik  daha ciddi sorunlar yaratacaktır. Hastalar ve hasta yakınları ile hekimleri karşı karşıya getirecek, hekimlere yönelik şiddeti artıracaktır. Hastanelere müracaat edenlerin sayısı artacaktır“ dedi.

Popülist yaklaşımlardan vazgeçilmeli

Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri ne kadar iyi organize edilir ve sağlam temellere oturtulursa o ülke halkı için sağlık sorunları o ölçüde çözümlenir.  Aklın ve bilimin bize gösterdiği basamaklandırılmış sağlık hizmetidir. 1. basamakta tanı ve tedavisi gerçekleştirilemeyen hastalar, 2. basamak sağlık kuruluşu olan hastanelere sevk edilirler. 2. basamakta, sevk edilen hastanın hastalığı, ilgili uzman hekim tarafından tedavi edilir. Tedavinin yapılamadığı ya da daha ileri tetkik ve tedavilerin gerektiği durumlarda ise 3. basamak olan eğitim hastaneleri veya özel dal hastanelerine sevk yapılır. Böylece 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarında 1. basamakta teşhis ve tedavisi yapılabilecek hastaların yığılması önlenmektedir.

Çözüm: Basamaklandırılmış sağlık sistemi

Randevu alamama, muayene olamama, hastanelerde yığılma gibi sorunların çözümünün basamaklandırılmış sağlık sistemiyle mümkün olduğunu ifade eden Dr.Metehan Akbulut ,” Basamaklar arası geri bildirimi de içeren  bir sevk sistemi biran önce kurulmalıdır.  Birinci basamakta hizmet bölge ve nüfus tabanlı  olmalı, koruyucu, iyileştirici, esenlendirici sağlık hizmetlerinin birlikte verilmelidir“ vurgusu yaptı.