0242 237 50 75

Sağlık Ekip İşidir

images_WhatsApp_Image_2021-12-03_at_13.14.15

 

Değerli Meslektaşlarımız,

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilen, hekimlere ek gösterge veren yasa hekimler ve tüm sağlık emekçileri arasında iş barışını bozduğu gerekçesiyle protesto edildi.

Antalya Muratpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan eylemde SES Antalya şube eş başkanı Dr. Kaan Taşer ve Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin açıklamalar yaptılar.

Yapılan açıklamalarda “ Sağlığın bir ekip işi olduğu, çıkarılan yasayla sağlığın ekip işi olmaktan çıkarıldığı ve sağlık emekçileri arasında iş barışını bozacağına vurgu yapıldı.

Prof. Dr. Nursel Şahin düzenlemenin başta hekimler olmak üzere tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Nursel Şahin “Yıllardır 3600-7200 arası ek gösterge talep etmekteyiz. Salı günü TBMM’de kabul edilen yasa ile adeta sağlık hizmeti ekip hizmeti olmaktan çıkarılmış ve sağlık emekçileri arasında iş barışı daha da bozulmuştur. Sağlık hizmeti ekip hizmetidir. Ekip arasında ayrımcılık yapılmamalıdır. Üstelik Hekimlere uygulanacağı ifade edilen maaş artışları; mevcut ekonomik kriz, hayat pahalılığı içinde mesleğin niteliği ve iş riski hesaplandığında da yetersizdir. Sağlık ekip işidir. Bir düzenleme yapılacaktıysa ekibin her bireyi için adil bir şekilde yapılmalıydı. Oysa ekip arasında derin uçurumlar yaratacak düzenlemeler yapılmıştır. İş barışını bozan bu tarz ayrımcı düzenlemeler sağlık alanındaki sorunları çözmek bir yana, daha da derinleştirmektedir.” şeklinde konuştu.