0242 237 50 75

Takipçisi olmaya devam edeceğiz

images_duyuru_ato

Meslektaşlarımız ve aile sağlığı çalışanları hakkında yürütülen 4483’e dayanılarak gerekse

 

Sayın Meslektaşlarımız,

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artması ve şiddeti uygulayanların cezasız kalması nedeniyle mesleğimizi gereği gibi yapamaz hale geldik.

Bir çoğumuzun haberdar oduğu İzmir’de yaşanan organize ve toplu saldırı şiddetin son geldiği noktayı açıkça göstermiştir.
Bu nedenlerle 3 Nisan 2019 tarihinde tüm Türkiye genelinde şiddete karşı haklı taleplerimizi görünür kılmak için  “görev yapmama” etkinliği gerçekleştirilmişti.

Bu tarihten yaklaşık 2 ay kadar sonra ne olduysa Antalya’da Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir soruşturma ile karşı karşıya kaldık. Elbette ki kabul edilemez bu durumla ilgili Antalya ve Merkezi düzeyde oluşturulan sağlık bileşenleri birlikteliği olarak ortak tutum belirlendi.

İlk olarak Antalya İl Sağlık Müdürü ile görüşme gerçekleştirildi. Sağlık Müdürü ile yapılan görüşmede yaptığımız etkinliğin yasa dışı olmadığını bu nedenle yasa dışıymış gibi gösterilemeyeceğini ifade ettik. Başlatılan soruşmaların acilen sonlandırılması gerektiği Sağlık Bileşenleri katılımcıları tarafından iletildi. Olumlu geçtiğini düşündüğümüz görüşmede sağlık müdürü soruşturmaların sonlanması için çaba göstereceğini belirtti.

Bugün geldiğimiz noktada aldığımız bilgilere göre birlikteliğin ilk sonucu Kepez İlçesi Kaymakamlığının 4483 Sayılı Kanun uyarınca verilen soruşturmaya izin verilmemesine dair kararı sevindiricidir.

Ancak diğer ilçeler ve Antalya genelinde henüz böyle bir karar alındığına dair bilgi şuan için bize ulaşmamıştır. Meslektaşlarımız ve aile sağlığı çalışanları hakkında yürütülen 4483’e dayanılarak gerekse de direk savunma istemi ile yürütülen soruşturmaların resmi olarak ortadan kalktığı bilgisine ulaşana kadar gelişmelerin takipçisi olacağız.

Aldığımız güncel bilgiler doğrultusunda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Antalya Tabip Odası

Yönetim Kurulu