0242 237 50 75

Yaşasın BARIŞ

Yaşasın BARIŞ

Eşitlikten, özgürlükten, adaletten yana tüm insanları, barış umudunu çoğaltmaya çağırıyoruz.

 

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde aralarında Antalya Tabip Odası’nında olduğu Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla yapılan basın açıklamasında ülkemizde ve dünyada barış çağrısı yapıldı.

Attalos Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlik Eğitim Sen Erbane grubu nun , barış şarkılarından oluşan müzik dinletisi başladı.

Dinletinin ardından basın açıklamasını Av. Deniz Yıldırım okudu. Yıldırım, savaşlara dur demenin ilk adımının emperyalizme karşı mücadele etmek olduğunu belirterek, “Savaşa karşı barışın, emperyalizme karşı bağımsızlığın, şovenizme karşı halkların kardeşliğinin, baskılara karşı demokrasi ve özgürlüğün ifadesi olan 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun” dedi.

Savaş yıkım demektir
Yıldırım, “Biliyorsunuz 54 milyon insanın öldüğü II. Dünya Savaşı’nda, Hitler ordularının Polonya’yı işgal ederek savaşı başlattığı 1 Eylül günü, insanlık savaşın vahşetini bir daha unutmasın ve yeni savaşlar olmasın diye, Dünya Barış Günü olarak ilan edilmiştir. Ne yazık ki, 79 yıl sonra, 1 Eylül barış gününü, savaşların tarihe karıştığı bir ortamda kutlayamıyoruz. Bugün de, emperyalist güçlerin tüm dünyayı tahakküm altına alma hırsı, yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarını denetim altında tutma istekleri ve girişimleri, yaşanan bu savaşların, şiddetin ve yıkımın başlıca nedenleri olmaya devam ediyor. “ şeklinde konuştu.

Emperyalizme son
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ülkemiz ve dünyanın emperyalist savaşların yarattığı büyük yıkımlarla karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Yıldırım, “Şimdi sahici olmanın, doğru davranmanın zamanıdır. Küresel tezgahları açığa çıkarmanın, bu kan tuzaklarına basmadan yürümenin zamanı. O nedenle savaşlara dur demenin ilk adımı hiç kuşkusuz ki emperyalist politikalara karşı tutum almaktır.“ dedi.

Barış umudunu çoğaltmalıyız
Eşitlikten, özgürlükten, adaletten yana tüm insanları, barış umudunu çoğaltmaya çağıran Yıldırım, “Savaşa karşı barışın, emperyalizme karşı bağımsızlığın, şovenizme karşı halkların kardeşliğinin, baskılara karşı demokrasi ve özgürlüğün ifadesi olan 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun. Tüm halkların eşit, özgür, insanca ve kardeşçe yaşayacağı bir Türkiye’yi ve dünyayı kendi ellerimizle kuracağız! ” diyerek sözlerini tamamladı